,,Konservuotas juokas“

2018-07-09

,,Konservuotas juokas“ – grupinė menininkų Tomas Ellerio (Viena), David Mutho (Turku/Viena) ir Axel Stockburgerio (Viena) darbų paroda. Autorių atsirinktų kūrinių kompozicija pagrįsta šiuolaikines globalizacijos formas lydinčiomis ekspansijos ir normalizacijos jėgomis.

Kad būtų pasiektas augimo tęstinumas, šiandieninis kapitalas ima vis labiau priklausyti nuo sklandžias transakcijas tarp skirtingų nacionalinių ir lokalinių ribų garantuojančių formatų ir protokolų steigimo bei jų vykdymo. Materialūs šio vystymosi padariniai puikiai parodomi įdiegiant DIN* normas technologiniams prietaisams, konteinerių sistemoms bei paštui – taip jos reguliuoja regioninių resursų komercializaciją. Tačiau taip pat egzistuoja ir kultūriniai bei politiniai formatavimo modeliai, vis dažniau matomi tiek populiariojoje kultūroje, tiek šiuolaikiniame mene. Taip pat kaip ir „Konservuoto juoko“ garso takeliai, prie kurių esame pripratę kaip prie tam tikro žiūrovų reakcijos normos, jau giliai įdiegtos į pramogų industrijų ,,muilo operas”, šios standartizavimo formos dažnai yra tokios savaime suprantamos, kad šiuolaikiniai kultūros vartotojai jas paprasčiausiai praleidžia pro ausis. Iš tiesų, dažnai rasdami kelią į pasąmonės klodus, kuriuose jie gali gyventi tarsi besivaidenantys numanomos natūralizacijos artefaktai, „Konservuoto juoko“ garsai tampa „natūralia“ tokių pramogų formos atmosfera.

Parodos kūriniai šiuos fenomenus nagrinėja iš skirtingų perspektyvų, pasitelkiant skirtingas priemones. Thomas Eller lankytojams pristato vizualinį ekspansijos proceso kaip susiskaidymo vertimą, tiksliai nurodantį neišvengiamo nenuspėjamumo jėgų link – tam naudojamos atvirosiose kasybose tarp valstybių sienų pritaikomos technikos. David Muth savo dirbtinių gėlių dekoracijų serija sprendžia prijaukintų natūraliųjų formų estetines normas – jai pagrindą kuria globalizuoto pasaulio gyvenimo būdas bei milžiniška dekoracijų industrija. Axel Stockburgerio kūrinyje ,,Bestiariumas” nagrinėjamos globalinio kultūrinių naratyvų – pavyzdžiui, Pokemonų visatos – pritaikymo pasekmės: kaip lokalizacijos procesas tampa išeities tašku poezijai-virš-lokalumo. Stockburgerio Transformerių video įrašai siūlo įsitraukti į cosplay persirengimo fenomeną ir kaip jis tapo traukos reiškiniu pasauliniu mastu, leidžiančiu fanams išvystyti savitus korporacinių fantastikos visatų kanonų variantus.

* Vokietijos standartizacijos institutas (vok. Deutsches Institut für Normung)

Tomas Eller gimė 1975-aisiais Merane, Italijoje, šiuo metu gyvena ir dirba Vienoje, Austrijoje. Studijavo skulptūrą, tapybą ir naująsias medijas Vienos Taikomųjų menų universitete (Alfred Hrdlicka / Brigitte Kowanz) bei Vienos Dailės akademijoje (Peter Kogler). Paskutiniu metu dalyvavo parodose Kunstverein Liudvigsburge, Kunstraum Bernsteiner Vienoje ir Künstlervereinigung Maerz Lince.

http://tomaseller.com

David Muth yra menininkas, muzikantas ir programuotojas. Užaugęs Zalcburge, Austrijoje, nusprendė išvykti studijuoti Jungtinėje Karalystėje, Middlesex universitete, kur įgijo skaitmeninių menų magistro laipsnį. Šiuo metu David gyvena ir kuria Vienoje ir Turku, Suomijoje. Jo meninė praktika sujungia konceptualiąją ir eksperimentaliąją prieigos šakas, yra papildoma kūrėjo patirties architektūroje. Kuriami projektai – tai instaliacijos, reaktyvios aplinkos, videodarbai, fotografijos, taip pat ir muzikinės kompozicijos, performansai. Mutho darbai rodomi visame pasaulyje: Montrealio šiuolaikinio meno muziejuje, Kiasma modernaus meno muziejuje Helsinkyje, Linco institute Ars Electronica, Pažyžiuje Le Cube skaitmeninio meno centre, Gijone Laboralyje, Madride Sofia Reina muziejuje, Zalcburgo modernaus meno muziejuje ir kt. Taip pat jis moko Goldsmith universitete ir Karališkajame menų koledže (JK).

http://davidmuth.net

Axel Stockburger – menininkas, dirbantis docentu Vienos Dailės akademijoje, meno ir skaitmeninių medijų skyriuje. Jis studijavo Taikomųjų menų universitete, vizualinių medijų meno magistro kurse, vestame Peter Weibelio. Savo daktaro laipsnio disertacijoje Londono Menų universitete nagrinėjo skaitmeninių žaidimų erdviškumą šiuolaikinio meno kontekste. Stockburgeris pritaiko pasaulinę populiariąją kultūrą, pvz., kompiuterinius žaidimus ar kultinius filmus, ir naudoja ją kaip savo video darbų ir teksinės kūrybos išeities tašką. Jo darbai pasitelkia naujas dalyvavimą skatinančias fanų kultūras, atsiradusias kaip masinės medijos pokyčio iš tradicinės (TV, kino) į internetinę pasekmė. Savo video darbuose autorius kalba apie intelektinę nuosavybę ir politinius klausimus, kylančius dėl informacijos ekonomikos atsiradimo bei kintančios žiūrovų rolės. Axelio video darbai ir instaliacijos rodytos įvairiose pasaulio šalyse. Jis yra menininkų asociacijos ,,Secession” narys.

http://stockburger.at

Atidarymas 2018 m. liepos 11 d. 19 val.
Paroda veikia 2018 m. liepos 11 – liepos 27 d.
Trečiadieniais – sekmadieniais 15–19 val. arba susitarus tel. +37062728274

Parodą organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. Rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Žymos:,