Lincevičius Petras

„Nufotografavau, tą pačią dieną grįžau į Vilnių“, aliejiniai dažai ant drobės, 61×277 cm, 2015,
Fotografija Vidmantas Ilčiukas

“Untitled or Specific Location Not Specified”, 200×80 cm, oil on canvas, 2015, 2016

Personalinės parodos „Jaukas minčių akims“ ekspozicijos fotografija. 2019 m., nuotrauka
asmeninio archyvo

Menotyrininkas apie:

Petras Lincevičius (g. 1990 m. Šilavote, Prienų r.) – jaunosios kartos tapytojas, dalyvaujantis parodose nuo  2011 m. Dar studijuojant Vilniaus dailės akademijoje jo kūryba vertinta kaip brandi ir motyvuota. Lincevičius domisi atminties ir nostalgijos fenomenais. Nostalgija, kuri tradiciškai siejama su prarastų namų ilgesiu, praėjusiu „aukso amžiumi“, visuomet atsiveria pertrūkių, pokyčių sąlygomis. Tuo pokyčiu menininkui tapo išsikraustymas iš gimtojo Šilavoto kaimo į Vilnių studijuoti tapybos. Po ilgesnio laiko sugrįžęs į namus, etnografinę reikšmę turintį Davatkyną aplankyti ten likusių giminaičių, menininkas pasijuto keistai: viskas aplinkui artima, pažįstama nuo vaikystės, tačiau tuo pačiu regima jau per atstumą, atotrūkį. Šis atsisaistymo ir susisaistymo su vieta jausmas, pagarba protėviams, nostalgiškų prisiminimų nuotrupos, laiko tėkmės patyrimas ir išgyvenimas, įsižiūrėjimas į atmintį saugojančius ir ją pernešančius senovinius daiktus, nepastebimus kasdienybės ritualus – tai tie sandai, apie kuriuos mąstant gimė geriausiai žinoma jo tapybos darbų serija Namukas laikui. Ryto nebus (2014-2015).

Lincevičiaus tapybos darbų motyvai dažnai kaimiški: lašinių paltis su česnako skiltelėmis, sode stovintis senas avilys, gėlėta staltiesė, nutūpusi kandis… Šios paprastos detalės ne tik kelia nostalgiją, bet ir prikelia socialinę atmintį, kuri susijusi su bendruomeniniais, socialiniais saitais. Lincevičiaus tapyba subtiliai žadina ilgesį pamažu pasitraukiančiai kultūrai.  Tapydamas menininkas intuityviai ieško atsakymo, kas jis yra – tas jaunas žmogus, dreifuojantis tarp įpareigojančios praeities, prosenelių gyvenimo būdo ir ritualų, ir šiandieninio judraus miestietiško gyvenamo laiko duotybių. 

Lincevičius yra surengęs personalinių parodų Lietuvoje ir Vokietijoje. 2011 m. pelnė Dalios Gruodienės premiją, tarptautinėje meno mugėje ArtVilnius 2015 m. išrinktas geriausiu jaunuoju menininku. Autoriaus kūrinių yra įsigiję MO muziejus ir privačios kolekcijos.

Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė

Asmeninis puslapis