Menotyrininkas apie…
Antanas Zabielavičius – vienas aktyviausių vadinamosios „antrosios“ mūsų šiuolaikinio meno kartos, debiutavusios XX a. 10-deš. pabaigoje, atstovų. Reiškėsi kaip menininkas ir nepriklausomas kuratorius (kartu su Roku Dovydėnu, Evaldu Dirgėla, Laurynu Šeškumi). Savo kartos, daugiausiai dirbančios su foto, video, tapybos medijomis, kontekste išsiskyrė orientacija į konceptualizmo „tradiciją“. Menininkas naudojo visas įmanomas medijas, tačiau visos jos sukosi aplink „koncepciją“, tuo tarpu kai daugumos jo kartos atstovų kūryboje dominavo „medija“, formalūs tarpdiscipliniškumo principai.
Labiausiai išgarsėjo 1998-2000 m. Vilniaus dailės akademijoje rengtose Studentų meno dienose. Viename iš SMD menininkas sugalvojo „interaktyvią agentūrą“, savotišką „altorėlį“, kuriame kas dieną pristatinėdavo (eksponuodavo fotografiją, pristatydavo biografiją) vis kitą žmogų iš dailės akademijos (pvz. kursioką Videiką, tapybos katedros vedėją Povilą Ričardą Vaitiekūną ir t.t.).
Kitų metų SMD eksponavo tam tikrų metų tam tikros dienos iškarpas iš laikraščių – absurdišką ir beprasmišką tam tikros dienos „socialinį“ pjūvį.
Buvo susidomėjęs utopinėmis idėjomis – susikrauti milijonus, parduodant vaistinėms cigarečių pelenus (šia tema darė projektą-instaliaciją), taip pat planavo suręsti monotipijų gaminimo iš ekskrementų specialų pastatą-mechanizmą. Tai turėjo būti kažkas panašaus į dviejų aukštų medinį lauko tualetą, tik skylė turėjo būti išpjauta antrame aukšte. Pirmajame patiesiamas popieriaus lakštas, o iš antrojo tuštinamasi. Ekskrementai krinta pro skylę žemyn ir teškiasi į popieriaus lakštą, suformuodami abstraktų piešinį. Jis prislegiamas stiklo kaštu ir (įrėmintas) meno kūrinys pagamintas…
2004 m., sukonfliktavęs su ŠMC kuratorėmis, rengiant parodą „2 Show“, pasitraukė iš aktyvaus parodinio ir kuratorinio gyvenimo.
Taip pat, pradedant 1995 m., Zabielavičius kuravo keletą neformalių projektų. 1999 m., kartu su Dariumi Vaičekausku buvo Vladimiro Tarasovo kuruojamo studentų instaliacijų projekto koordinatoriumi ir kookuratoriumi,
2001-2002 m. apleistoje spaustuvėje Maironio g. 3 (dab. VDA „Titanikas“) įkūrė ir vadovavo VDA galerijai, kurioje buvo rengiamos jaunų menininkų iš Lietuvos ir užsienio parodos.
Šiuo metu pagrindinis Zabielavičiaus „projektas“, besiskleidžiantis tiek virtualiai, tiek fiziškai – „A-Z studija“( http://www.azstudy.eu/lt/a.z.). Šis studija jungia savyje edukaciją, kuravimą ir meninę veiklą.
Kęstutis Šapoka
Kūrybos raktažodžiai
Konceptualizmas, pastišas, performatyvumas, utopija, instaliacija, objektas, bendradarbiavimas