„Malonioji 6“ kaip keliaujančių menininkų žaidimų aikštelė

2015-09-09

Vieną rugpjūčio savaitę LTMKS projektų erdvėje „Malonioji 6“ susitikę keliaujantys kūrėjai, menininkų grupės „gruppe uno wien“ iš Vienos, Austrijos, nariai, svarstė, ką reiškia menininkui būti rezidencijoje.

Kiekvieno menininko gyvenimo aprašyme frazė „gyvena ir kuria“ demonstruoja jo kaip kūrėjo stiprybę bei nurodo kultūrinę „priklausomybę“. Klausimas, kaip iš tikro kiekviena nauja vieta, jos kultūra ir bendruomenė paveikia kūrybą, dažnai lieka ne iki galo atsakytas. Rezidencijos metu „gruppe uno wien“ menininkai Albert Allgaier, Helmut Heiss ir Seth Weiner tyrė besikeičiančios aplinkos įtaką meninei praktikai bei vietinio meno lauko kontekstą. „Malonioji 6“ tapo trijų menininkų atspirties lokacija bei idealia erdve jų kūrybiniams veiksmams, leidžiančia persikelti toliau už įsikūrimo ir kūrimo ribų. 

„Rezidencijos uždarymo vakarą menininkai gvildeno keletą savaitės eigoje atsiradusių idėjų, susijusių su projektų erdvės kieme iškilusiu ‘monolitu’ ir su visa namo priekyje esančia pieva apskritai – ar ji buvo (tapo) skulptūrų kiemeliu, ar vieša erdve bendravimui ir pokalbiams su skeptiškaisiais kaimynais, ar lauko parodų erdve minimalistiniams ženklams, ar nesibaigiantiems kiemo procesams įamžinti skirtu archyvu. Kieme girdėjosi pokalbiai apie vaizdo galią ir viešumo reikšmę bei apie projektų erdvės, būtent tokios kaip ši, pakankamą laisvę atverti vaizduotę, tačiau tuo pačiu savo specifiškumu likti nuolat visus žingsnius įtakojančiu ritmu.“ (Seth Weiner)

isikurti

„gruppe uno wien“ veikia kaip platforma, suteikianti galimybę joje dalyvaujantiems menininkams peržvelgti savo meninę praktiką per performatyvius bei naratyvius aspektus. Ji taip pat veikia kaip žmones ir vietas jungianti praktika, skatinanti bendradarbiavimą be hierarchijų. „gruppe uno wien“ 2012 m. Vienoje įkūrė menininkas Albert Allgaier. Kolektyvo nariai keičiasi priklausomai nuo projektų ir įtraukia įvairias auditorijas, institucijas bei vis naujus bendraminčius, daugiausia dėmesio skirdami socialinėms situacijoms, prasilenkiančioms su autorystės elementu. Šis projektas „(įsi)kurti” Vilniuje yra „Savaiminio skulptūros simpoziumo“, pradėto „gruppe uno wien“ Bazelyje (Šveicarijoje) 2014-ųjų pabaigoje, tęsinys. Albert Allgaier jau yra rezidavęs Nidos meno kolonijoje 2014 m. bei planuoja į ją grįžti ateinančiais metais.

isikurti-z

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Nuotraukos Evelinos Kerpaitės ir gruppe uno wien