Empatiški susitikimai su menu 7-ajame Viniaus galerijų savaitgalyje – jau kitą savaitę. Renginio organizacinis partneris – LTMKs

2022-09-06

Empatija, dėmesys, atradimai, pasakojimai – kelrodžiai, vesiantys šiųmečio Vilniaus galerijų savaitgalio (VGS) žemėlapiu. Rugsėjo 8-11 dienomis daugiau kaip 30 sostinės kultūros erdvių paruošė miestiečiams gausią patirčių programą, kurią sudaro parodų atidarymai, susitikimai su menininkais, kūrybinės ir patyrimines dirbtuvės bei speciali diskusijų programa.  Vilniečiai ir miesto svečiai raginami drąsiai naudotis empatijos žemėlapiu – matyti, girdėti, suprasti, pasakoti, o taip pat klaidžioti, ieškoti neišbandytos krypties – formuojant savąjį santykį su meno kūriniais, kūrėjais, bendrakeleiviais ir pakeliui sutiktais.

Gerai pažįstamos ir naujos erdvės

Vilniaus gatvių raizginį į darnų kultūrinį tinklą suveria kelios dešimtys galerijų, muziejų ir meno centrų. Dinamiška sostinės meno scena kasmet pristato bent po kelias naujas kultūros iniciatyvas, tad net vaikščiodami įprastais maršrutais galite nustebti atradę dar vieną nematytą parodų erdvę. Tuo tarpu meno lauko senbuviai užtikrintai vykdo savo misijas ir kartu išmėgina naujus formatus.

Jau septintą kartą vykstančiame renginyje dalyvauja keturi VGS partnerio – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus – padaliniai ir tiek pat Vilniaus dailės akademijai priklausančių galerijų. Iš viso jos pristato net 14 parodų, kviečiančių permąstyti kūrinio autorystės idėją, atskleisti meno technikų įvairovę ar patyrinėti, kaip pastarąjį šimtmetį Lietuvoje buvo leidžiamas laisvalaikis.

Nuobodžiauti neleis ir kitos Vilniaus Senamiestyje, Naujamiestyje, Centre ir Užupyje nusidriekusios, gerai pažįstamos meno erdvės. Ilgesniems pasivaikščiojimams nusiteikę miestiečiai atras Lietuvos ir užsienio menininkų tapybos darbus, skulptūras, fotografijas, keramiką ir audiovizualines instaliacijas. Šiose parodose 2022 m. VGS tema – empatija – nešaukia ir nereikalauja, tik siūlo dėmesingiau stebėti mus supantį pasaulį ir savo vietą jame.

VGS organizatoriaus, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos, įkurtame kultūros komplekse „SODAS 2123“ veikia taip pat keturi šių metų VGS dalyviai: galerijos „Swallow“, „Atletika“, Architektūros fondas ir FAMM. Dvi pastarosios ervės galerijų savaitgalyje dalyvauja pirmą kartą, o pats kompleksas taip pat siūlys čia įsikūrusių kūrėjų ir kultūros organizacijų atvirų studijų programą su ekskursijomis, muzika ir intriguojančia pomidorų paroda, tad taupantiems laiką „SODAS 2123“ gali tapti vienu taikliausių pasirinkimų.

Vizualaus meno mylėtojus sudomins galimai rečiau aplankomos ar visai nepažintos vietos – šiemet prie VGS prisijungė Ivano Luckevičiaus baltarusių muziejus, ekspozicine erdve dviem jaunosios kartos meninkėms tapę Kompozitorių namai, Šv. Jono gatvės galerijos pavidalą išaugusi, maloniai nudilginsianti naujoji „Medūza“, Vilniaus kultūros, sporto ir pramogų rūmuose namus atradę „Maršrutizatoriai“ bei daugelio pamiltas Lukiškių kalėjimas 2.0.

Per meną – empatija žmonėms, gamtai ir net daiktams

VGS metu menininkai ir galeristai mėgina išardyti nutolusio, nesuprantamo šiuolaikinio meno klišes, suteikti lankytojams naujas, pozityvias patirtis. Per keturias savaitgalio dienas vaikams, šeimoms, jaunimui ir suaugusiems bus surengti keliolika susitikimų su parodų kuratoriais ir menininkais, kurie noriai dalinsis istorijomis apie savo kūrybinį kelią, viziją ir aplinkybes, atvedusias prie esamų darbų. Tokius susitikimus siūlys naują parodą VGS metu atidaranti galerija AV(17), viduje ar ant pievelės įsitaisyti kviečiančios galerijos „Meno niša“, „apiece“ ir kt.

Nacionalinėje dailės galerijoje, Radvilų rūmų dailės muziejuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje ir kt. rengiamose kūrybinėse dirbtuvėse meno edukacijos srities specialistai padės su menu susipažinti praktiniu būdu – išmėginti menininkų naudojamas technikas, išpainioti šiuolaikinio meno mazgus, atrasti temines ar jausmines paraleles, o po visko dar ir parsinešti savo pačių sukurtą darbą namo. Tai gali tapti puikia pramoga (o nejučia – ir pamoka) vietoje nenustygstantiems mažiesiems ir jų šeimoms.

Tradicinėse erdvėse visko matę ir nuotykius mėgstantys lankytojai turėtų atkreipti dėmesį į Ribiškių kraštovaizdžio draustinį ir skaitmeninę erdvę. Pirmajame menininkė ir keliautoja Jelena Vereško surengs miško maudynes – patyriminę sveikatinimo ir sulėtėjimo praktiką. O internetinėje erdvėje menininkė Karolina Ūla Valentaitė atliks performatyvų taro kortų skaitymą.

Speciali diskusijų programa: matyti, girdėti, suprasti, pasakoti

Rugsėjo 10 d. bus skirta gilesniam žvilgsniui į empatiją meno ir kasdienybės praktikose. Nacionalinėje dailės galerijoje visą dieną vyks speciali trijų diskusijų programa „Empatijos žemėlapis: matyti, girdėti, suprasti, pasakoti“, kurią sudarė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.

Menotyrininko, kuratoriaus ir rašytojo Valentino Klimašausko, meno edukatorės Rimos Povilionytės ir antropologo dr. Arvydo Grišino moderuojamuose susitikimuose gausus pašnekovų būrys narplios empatijos ribas susidūrus su kitu. Būtent šios pokalbių sesijos apibendrins 2022 m. VGS programos esmę, kviesdamos išgirsti tiek pačių kūrėjų, tiek meno edukatorių, terapeutų, psichologų, netgi karių požiūrį į empatijos klausimus.

Šių metų temą, sujungiančią Vilniaus meno erdves į vieną audinį, įvaizdina tekstilės menininko, meno terapeuto Manto Televičiaus iniciatyva  – meno terapijos dirbtuvės ,,Žmogus“. Šis jau vienuolika metų Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centre kelių dešimčių žmonių rankomis vystomas terapinis projektas yra ypatingas emocine įkrova ir jautriu empatijos poreikio atliepimu. Prie šio projekto, balansuojančio tarp kolektyvinio rankdarbio, terapinės priemonės ir meno kūrinio, galės prisijungti visi norintys – M. K. Čiurlionio namuose bus galima jaukiai įsitaisyti tarp minkštų siūlų su vąšeliu rankose.

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS) pirmąjį Vilniaus galerijų savaitgalį inicijavo dar 2016 m., siekiant visuomenę supažindinti su mieste veikiančiomis meno erdvėmis, pristatyti naujas iniciatyvas ir ugdyti ilgalaikį lankymosi galerijose įprotį. Per septynerius metus šis renginys tapo kasmetine sostinės tradicija.

7-asis Vilniaus galerijų savaitgalis vyks 2022 m. rugsėjo 8-11 d.
Renginį kuruoja menotyrininkės, kuratorės ir meno kritikės Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė ir Danutė Gambickaitė.

Visa VGS programa čia.

Organizatorius – VšĮ Galerijų savaitgalis

Organizacinis partneris – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

Finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė

Pagrindinis informacinis partneris – 15min.lt

Partneriai ir rėmėjai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Clear Channel Lietuva, VšĮ Ariel Ink, VšĮ Artnews.lt, MB Menų komunikacija, KAIP KAM kombuča