Virtualioje erdvėje pristatomas naujausias Jurgitos Juodytės kūrinys „Le-Modulor“

2020-12-31

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga kviečia susipažinti su 2020 metus užbaigiančia serija virtualiai pristatomų naujų meno kūrinių, kuriuos sukūrė LTMKS nariai. Trečiasis pristatomas kūrinys – Jurgitos Juodytės kūrinys „Le-Modulor“.

„Videoperformansas filmuotas Domininkonų vienuolyne Vilniuje. Susipažinus su šio vienuolyno Vilniuje istorija ir europiniu jos kontekstu, įstrigo vienas iki tol negirdėtas faktas apie tai, jog vienas iš Prancūzijos Dominikonų ordino vienuolynų yra suprojektuotas XX a. žymaus modernizmo architekto Le Corbusier. Modernizmo pionierius sukūrė savitą sistemą, pavadinimu „Le-Modulor”, kuri buvo taikyta projektuojant gyvenamąsias pokario erdves ir šio vienuolyno celes. Tai sistema, apibrėžianti minimalų asmens erdvės poreikį gyvenamojoje erdvėje. Prasidėjus Covid-19 sukeltai pandemijai ir visuotiniam karantinui, kai visi užsidarėme savo vienutėse, apribodami ryšius su pasauliu, ėmiau permąstyti saviizoliaciją kaip konceptą. Sveikatos apsaugos krizės ir antropoceno kontekste atgimė eschatologinės idėjos, nežinomybė dėl žmonijos likimo, kapitalistinio modelio išsisėmimo ir atsivėrė geresnių alternatyvų nebuvimo aklavietė. Pasaulyje, kuris vėl pasidarė nesaugus ir sustingęs, žmonija vėl kliaujasi instinktu slėptis ir būdrauti slėptuvėse. Tokiame kontekste vienuolyno celė tapo inspiracija performansui. Vienuolyno patalpoje įrengiau dėžę pagal architekto Le Corbusier sistemą „Le-Modulor” (modulis): dėžės aukštis: 2,26 m., plotis: 1,13 m. Dėžės gylio matas – 1,00 m. – analogiškas karantino metu rekomenduojamam socialiniam, „nepavojingam” atstumui tarp žmonių. Performanso metu buvau užkalta šioje dėžėje. Pasitelkdama bokso judesius, iš dėžės ištrūkau per keturiolika minučių.“

Jurgita Juodytė yra menininkė, grafikos dizainerė ir lektorė. Dirba tarpdisciplininių projektų, videoperformanso, socialinio dizaino, konceptualaus meno, knygų dizaino ir komunikacijos srityse. Menininkės kūrybinės idėjos gimsta analizuojant socialinių problemų komentarus ir populiarosios komunikacijos įžvalgas: reklamos pagalba parduodamus gyvenimo būdus ir klišes, lyčių stereotipus, masinės komunikacijos kritiką.

Kūrinio nuoroda – https://www.juodyte.lt/le-modulor/

Pandeminėms aplinkybėms pristabdžius šiuolaikinio meno scenos procesus, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS) 2020 m. rudenį pakvietė narius teikti siūlymus naujų video, garso, teksto ir internetinio meno kūrinių sukūrimui. Jurgita Juodytė yra viena iš keturių šią stipendiją naujų projektų plėtojimui bei produkcijai gavusių kūrėjų, kuriuos atrinko LTMKS taryba. Kiti stipendijų gavėjai – Lina Albrikienė, Žygimantas Kudirka, Ignas Pavliukevičius. Visų kūrinių pristatymai talpinami www.letmekoo.lt. 

Organizatorius – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba