Mindaugas Gapsevicius. POT-Vilnius Photo: D Aleksaite

Gapsevicius Mindaugas

carpet-008Carpet/?s, 2006, http://triple-double-u.com/carpet/?s

“Carpet/?s” yra internetinis projektas, kuris leidžia įsigyti asmeninį kilimą, pagamintą ascii (angl. American Standart Code for Information Interchange) – Amerikos standartinio kodo informacijos mainams – pagalba. Jis veikia php programine sąsaja, kurios pagalba interneto resursai naudojami kaip siūlai ascii audinių gaminimui. Programa generuoja tekstinę išvestį, tokiu būdu išgaunant visada unikalų ascii kodą. Ši operacija paremta laiku, kada interneto naršytojas patenka į puslapį. Laikas, išreikštas hh:mm:ss (valandos, minutės, sekundės) formatu, yra naudojamas kaip raktažodis rezultatams, kuriuos pateikia paieškos sistema. Programa parsisiunčia antrojo duotojo rezultato turinį, atmeta html (angl. hypertext markup language – žymėtojo hiperteksto kalba) žymes (angl. tags) ir baltas vietas, ir užrašo visą tekstinį turinį kilimo forma. Pagamintas kilimo formos paveikslas gali būti atspausdintas arba išaustas gamykloje ir išsiųstas adresatui.


03.02-mailia copyMailia, 2006, http://triple-double-u.com/mailia

Šiuo metu sparčiai besiplečiantis semantinis tinklas (angl. Semantic Web) analizuoja skaitmeninę informaciją, siekdamas atskirti vertingą turinį nuo skaitmeninių šiukšlių. Tuo pačiu, šiuolaikinės paieškos sistemos teikia vis daugiau tikslių ieškomos informacijos rezultatų. Tačiau kiek toli šis dirbtinis intelektas nuves? Ar mes galiausiai galėsime tokias automatizuotas užduotis kaip vaizdų kūrimą ir tekstų rašymą palikti mašinoms? 
 Pavyzdžiui, skaitmeninės informacijos, persiunčiamos elektroniniu paštu, kiekis didėja kasdien, jeigu ne kas valandą, o tai, savo ruožtu, atima vis daugiau laiko į ją atsakyti ir ją rūšiuoti. Į elektroninį paštą atsakinėjanti mašina pasiūlo sprendimą šiai problemai – ji rašo atsakymus į elektroninius laiškus naudodamasi internete prieinama medžiaga. 
“Mailia” analizuoja į elektroninio pašto dėžutę ateinančius laiškus ir paprasčiausiai į juos atsako. Pamirškite automatizuotą standartinį atsakymą “Out of Office” (liet. išvykęs iš biuro) – “Mailia” yra tiek pat sumani programinė įranga kaip ir “Eliza” ir tiek pat lanksti, kaip ir atviro kodo produktai. Į elektroninius laiškus atsakinėjanti mašina viekia šiuo būdu: ji pagriebia atėjusią žinutę, analizuoja ją, siunčia užklausas į “Google” paieškos sistemą, tada parenka gautus rezultatus, juos rūšiuoja, ir išveda informaciją elektroninio laiško forma, kuri siunčiama atgal siuntėjui. Jei atsakymai yra viešai išsaugomi, paieškos sistemos juos vėl indeksuoja ir panaudoja kaip išvestį kitiems panašiems atsakymams. Gali skambėti ironiškai – „Kodėl gi neleisti mašinoms gyventi savo pačių gyvenimo?” “Mailia” yra nemokama programinė įranga, išleista pagal GNU (General Public License; liet. –  Bendroji viešoji licenzija) licenziją.


06-bookshelfKnygų lentyna, 2006, http://triple-double-u.com/bookshelf

Spartus raidžių ir skaičių srautas monitorių sienoje neturi nieko bendro su chaoso teorija, kuri pasaulyje gali sukelti didelius sukrėtimus. Jis taip pat neturi nieko bendro su hackerių pasauliu, kaip kas nors norėtų pasakyti. „Knygų lentyna” reprezentuoja tinklo srautus, išverstus į vizualizuotą formą tam, kad nematoma tinklo pusė būtų suprantama ar bent perskaitoma. Techniškai kalbant, raidžių ir skaičių srautas monitoriuose turėtų skambėti kaip „tcpdump“, bendras kompiuterių tinklo suderinimo įrenginys.


Mindaugas Gapševičius – meninis pseudonimas mi_ga – gyvena ir dirba Berlyne ir Vilniuje. Jis yra vienas aktyviausių naujųjų medijų menininkų, dirbantis tarptautinėje arenoje, gyvenantis Berlyne ir Vilniuje. Jis buvo vienas iš ankstyviausios internetinės naujųjų medijų meno Lietuvoje platformos http://www.o-o.lt iniciatorių, aktyviai dalyvavęs 10-ojo dešimtmečio tarptautinių naujųjų medijų meno tinklų, kurių pagalba užsimezgė ryšiai tarp Baltijos ir Vakarų medijų meno scenų, veikloje. Mindaugo Gapševičiaus kūryba sietina su tinklo menu, programine įranga ir interaktyviomis vartotojo sąsajomis. Menininkas konceptualizuoja internetinius informacijos srautus, analizuoja jų vidinę logiką bei panaudojimo būdus. Savo kūryboje Mindaugas Gapševičius dažnai sieja virtualią ir fizinę erdves. Jam artima socialinė tematika, kritiškas požiūris į neo-liberaliąsias šiuolaikinės visuomenės tendencijas.   Mindaugas Gapševičius taip pat aktyviai dalyvauja kolektyvinėje veikloje, inicijuoja tarpdisciplininius renginius bei kūrybines laboratorijas, apjungiančias tinklo meną, atviro kodo strategijas, audiovizualinę kūrybą bei vaizduojamąjį meną.

Šaltinis: ic.ndg.lt  ir letmekoo.lt

Personal website