Postdisciplininis leksikonas (sud. Vytautas Michelkevicius)

2018-06-16

 

Inter-, trans-, intra-, multi-, hiper-, super-, post………………disciplininis

 Šis leidinys – tai kvietimas darkart pažvelgti į šiandienines disciplinas ir jų ribas. Koks yra menas, kas yra menininkas, kaip yra mokslininkas, kur yra kūryba ir tyryba?

Čia surinkau keliolika įelektrintų (urgent) terminų, kurie gali padėti užčiuopti bent dalį šiuolaikybės. Viena iš žodynėlio inspiracijų buvo Stepheno Wrighto Naudotojystės leksikonas (Toward a Lexicon of Usership, 2013), o tašką padėjo ką tik išleistas ir Rosi Braidotti bei Maria Hlavajova sudarytas Posthumanizmo terminynas (Posthuman Glossary, 2018).

Kaip regite bevartydami, šis leidinys taip pat kvestionuoja neįmanomybę šiandien sudaryti leksikoną ar terminijos žodyną, kai kasdien randasi vos ne po vieną naują hibridinį žodį ar terminą, kuriuo bandoma įvardyti meno, mokslo ir gyvenimo reiškinius.

Kaip greitai nuvertėja sąvokos ir kaip kinta jų turinys? Jau senai patiriame sąvokos tarpdiscipliniškumas infliaciją, nes darosi vis sunkiau susitarti dėl jos apimčių: ji pučiasi, plečiasi, keičia savo vagą ir galiausiai pradeda skleisti blogą kvapą. Matyt, vyksta natūralus irimo procesas. Gal visgi reikėtų susitarti ir palikti ją kaip istorinę, žyminčią tam tikro laikotarpio (maždaug 1995–2010 metų) problemas. Greta jos, dar nuolat painiojosi gretimos sąvokos interdiscipliniškumas ir tarpsritiškumas, kurios turi savų niuansų.

Ar čia terminų paroda, užrašų bloknotas, terminų žemėlapis – o gal tiesiog vienos laiko ir erdvės akimirkos fotografija? Jei po keleto mėnesių ar metų pastebėsite, kad puslapiai užsipildė, o pasiūlyti priešdėliai įgijo kūną, kviečiu susisiekti su manimi ir pasidalyti mintimis bei apibrėžimais.

Sudarytojas ir kuratorius Vytautas Michelkevičius

Leksikono pretekstas buvo 2017 m. lapkričio 18 d. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungoje organizuotas „Post-disciplininis performatyvus kongresas“ (moderatorius Vytautas Michelkevičius), skirtas apmąstyti 20 LTMKS metų.

KOLOFONAS

Sudarytojas Vytautas Michelkevičius
Dizaineris Vytautas Volbekas
Vertėjai: Lina Rukevičiūtė, Goda Klumbytė
Redaktorė Rima Bertašavičiūtė

Leksikone dalyvauja:
Laima Kreivytė, Julijonas Urbonas, Jurga Barilaitė, Kęstas Kirtiklis, Skaidra Trilupaitytė, Audrius Novickas, Goda Klumbytė, Miglė Anušauskaitė, Stephen Wright, Vytautas Michelkevičius, Vytautas Volbekas.

Leidėjas: LTMKS, 2018

192 psl