LTMKS 2021 m. premijos laimėtojos Mildos Laužikaitės kūrinys „Microsuccession“

2021-12-27

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS) kviečia susipažinti su 2021 metus užbaigiančiais dviem naujais meno kūriniais, kuriuos sukūrė šiemet LTMKS premiją gave nariai. Antrasis pristatomas kūrinys – Mildos Laužikaitės „Microsuccession“, sukurtas menininkei bendradarbiaujant su Pranu Gudaičiu.

Gyvulių ganymas miškuose draudžiamas LR įstatymais. Bandant išsaugoti bei suskaičiuoti kiekvieną kubinį metrą medienos, atskiriami gyvulininkystės bei miško ūkiai, neigiamai vertinamas ir laukinių žolėdžių žvėrių dalyvavimas miško gyvenime, nors senesni už žmogų gamtos įstatymai – priešingai – ganymosi nusikaltimu nelaiko, o glaudžiai siejasi su juo.Ekologinė sukcesija – dėsningas gamtinės sistemos bendrijos kitimas, kai joje įsigali vienos rūšys, tuo tarpu kitos yra išstumiamos ir nyksta – yra svarbi bioįvairovės klestėjimo sąlyga. Sukcesinius procesus nulemia įvairūs reiškiniai, kuriantys griovimu ir ardymu

Microsuccess-microsuccession – žodžių žaismas – mikrosukcesija, mikro sėkmė. Trumpas atotrūkis nuo griežtos žmogaus kontrolės gamtai, kur draudžiamos vėtros, gaisrai, nuošliaužos, liūtys, išvartos ir pūgos. Aplinkos garso įrašai daryti žmogaus kontroliuojamame miško plotelyje lankyti draudžiamame Grobšto gamtos rezervate, ribojamame Lietuvos ir Rusijos pasienio, marių ir jūros, perginant avis iš vienos pievos į kitą. Miško atkarpa tarp įstatymais reglamentuotų ganyklų patenka į avių burnas ir pilvus, šitaip grįžtant prie avims ir miškui gerai pažįstamo bendrabūvio.

Milda Laužikaitė gyvena ir dirba tarp Vilniaus ir Margionių kaimo Varėnos rajone. Tiek performansuose ir instaliacijose, tiek muzikinėje kūryboje Mildai itin svarbi gyva improvizacija – nuoseklus planas jai tampa tarsi bauginančia siena, stabdančia spontaniškus kūrybinius procesus. Matyt todėl menininkės kūriniai įprastai randasi bendradarbiaujant su žmonėmis, gyvūnais, augalais ar upėmis – tuo, kas nuolatos juda. (Eglė Mikalajūnė).

Kūrinio bendraautoriai 2021 m. dalyvavo Piemenų rezidencijoje Nidos meno kolonijoje.

“Microsuccession” – tai kūrinys menininkės Lauros Garbštienės kūrinyje – išsiųsti avis atostogų prie jūros.

„Microsuccession“ premjera įvyko 2021 m. gruodžio 2 d. 21 val. „Rasų radijuje“.

Nuoroda: https://rasuradijas.lt/microsuccession/

Milda Laužikaitė ir Pranas Gudaitis. “Microsuccession”. 2021, 17:32, vinilas.

 

2021-aisiais antrus metus iš eilės LTMKS organizavo naujos narių kūrybos prodiusavimo konkursą, kurio laimėtojomis šiemet tapo Alina melnikova ir Milda Laužikaitė. LTMKS premija yra svarbus indėlis narių kūrybinėms praktikoms, padedantis įgyvendinti jų tuo metu vystomus projektus, rengiamas parodas, kuriamus kūrinius ar skatinantis naujų kūrinių, parodų iniciatyvą. LTMKS premijos konkurso laimėtojus atrenka sąjungos taryba.

Organizatorius – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros tarybair Vilniaus miesto savivaldybė. Informacinis partneris – 15min.