LTMKS premijos laimėtojos Mildos Laužikaitės sukurto kūrinio „Microsuccession“ premjera „Rasų radijuje“

2021-12-02

Gruodžio 2 d. 21 val. „Rasų radijuje“ girdėsite LTMKS narės Mildos Laužikaitės ir Prano Gudaičio kūrinio „Microsuccession“ premjerą. Šis kūrinys sukurtas 2021 m. menininkei gavus LTMKS premiją.

Gyvulių ganymas miškuose draudžiamas LR įstatymais. Bandant išsaugoti bei suskaičiuoti kiekvieną kubinį metrą medienos, atskiriami gyvulininkystės bei miško ūkiai, neigiamai vertinamas ir laukinių žolėdžių žvėrių dalyvavimas miško gyvenime, nors senesni už žmogų gamtos įstatymai – priešingai – ganymosi nusikaltimu nelaiko, o glaudžiai siejasi su juo.

Ekologinė sukcesija – dėsningas gamtinės sistemos bendrijos kitimas, kai joje įsigali vienos rūšys, tuo tarpu kitos yra išstumiamos ir nyksta – yra svarbi bioįvairovės klestėjimo sąlyga. Sukcesinius procesus nulemia įvairūs reiškiniai, kuriantys griovimu ir ardymu.

Microsuccess-microsuccession – žodžių žaismas – mikrosukcesija, mikro sėkmė. Trumpas atotrūkis nuo griežtos žmogaus kontrolės gamtai, kur draudžiamos vėtros, gaisrai, nuošliaužos, liūtys, išvartos ir pūgos.

Aplinkos garso įrašai daryti žmogaus kontroliuojamame miško plotelyje lankyti draudžiamame Grobšto gamtos rezervate, ribojamame Lietuvos – Rusijos pasienio, marių ir jūros, perginant avis iš vienos pievos į kitą. Miško atkarpa tarp įstatymais reglamentuotų ganyklų patenka į avių burnas ir pilvus, šitaip grįžtant prie avims ir miškui gerai pažįstamo bendrabūvio.

 

Milda ir Pranas 2021 m. dalyvavo Piemenų rezidencijoje Nidos meno kolonijoje.

„Microsuccession“ – tai kūrinys menininkės Lauros Garbštienės kūrinyje, kuriuo ji išsiuntė avis atostogų prie jūros. Piemenų rezidencijos projektas įgyvendintas tęsiant Neringos miško architektūros (NFA) programą, plėtojamą „NERINGA – Lietuvos kultūros sostinė 2021“ rėmuose. Jo metu, bendradarbiaudama su Kuršių nerijos nacionaliniu parku ir nepriklausoma meno iniciatyva „Verpėjos“, Nidos meno kolonija iš Dzūkijos į Nidą atvežė 30 škudžių veislės avių bandą, priklausančią Laurai Garbštienei.

Kūrinio „Microsuccession“ sukūrimą ir įgyvendinimą parėmė Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos 2021 m. premija.

BIO

Milda Laužikaitė gyvena ir dirba tarp Vilniaus ir Margionių kaimo Varėnos rajone. Tiek performansuose ir instaliacijose, tiek muzikinėje kūryboje menininkei itin svarbi gyva improvizacija – nuoseklus planas jai tampa tarsi bauginančia siena, stabdančia spontaniškus kūrybinius procesus. Matyt todėl menininkės kūriniai įprastai randasi bendradarbiaujant su žmonėmis, gyvūnais, augalais ar upėmis – tuo, kas nuolatos juda. (Eglė Mikalajūnė).

Pranas Gudaitis domisi garso estetika ir dirba su garso įrašymo bei atkūrimo technika.

 

Organizatorius – „SODAS 2123“

Partneriai – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

Kuratorė – Gailė Griciūtė

Koordinatorės – Gabija Stašinskaitė ir Eglė Agnė Benkunskytė

Sklaida – Stefanija Jokštytė ir Kotryna Briedytė

Techninis įgyvendinimas ir web sprendimai – Vitalij Červiakov

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.