2024-05-15
Su LTMKS bendradarbiaujanti iniciatyva VERPĖJOS kviečia į renginį „Verpėjos Vilniuje“, kuris vyks šį penktadienį, gegužės 17 dieną, erdvėje „77 dienos“ (Jakšto g. 9).
Renginys skirtas susipažinti ir palaikyti Verpėjų meno organizaciją iš Kabelių kaimo Dzūkijoje. Dalyvaus Verpėjų komanda Neringa Greičiūtė, Živilė Lukšytė, Ugnė Venckė, Laura Garbštienė ir Indrė Liškauskaitė.
„Verpėjos“ – menininkės Lauros Garbštienės 2017 m. įkurta menininkų vadovaujama iniciatyva, skirta tirti ir diskutuoti apie kaimo tradicinę gyvenseną ir gamtos išsaugojimą, suaktyvinti diskursą apie vietinius ir globalius pokyčius ir procesus. „Verpėjos“ vienija kūrėjus, kurie orientuojasi į tvarias meno praktikas, tradicinių amatų žinias ir agroekologiją derindami tai su šiuolaikinio meno praktikomis. Organizacija bendradarbiauja su šiuolaikiniais menininkais, kuratoriais, amatininkais ir gamtos mokslininkais, siekdama permąstyti ir sukurti naujus tvarius kūrimo ir koegzistavimo būdus tarprūšinėje aplinkoje. „Verpėjos“ kuruoja parodas Marcinkonių stoties galerijoje ir tarptautinę meno rezidenciją Kabelių kaime.
Programa:
12-22 val. „Verpėjos“ narių paroda.
12-15 val. Išverpti dienos pietūs (ruošia Neringa, Živilė, Ugnė)
12-20 val. Verpėjų turgelis su specialiai Verpėjoms menininkų kurtų plakatų pristatymu
15-17 val. Audimo dirbtuvės su Marijonas Verbel (būtina registracija*)
21 val. Gediminas Stepanavičius ir kontrabosas
22 val. Andrej Polukord filmo iš Verpėjų rezidencijos pristatymas
MAISTO LAUMĖS – Neringa Greičiūtė, Živilė Lukšytė ir Ugnė Venckė
Seniai, prieš metus, Verpėjų rezidencijoje Kabelių kaime susitiko trys moterys ir kad ėmė kurti puotas. Sau – kasdien, kitiems – per šventes. Pliurpė, minkė, pjaustė, virė, kepė ir tik po to jau pamatė, kaip pavirto į laumes. Iki šiol slampinėja pievomis ir blaškosi po miškus, ieško visokių gėrybių, užklysta pas ūkių žmones, gano ir melžia jų karves, nešasi sūrį, kiaušinius. Sugrįžusios kūrena laužą, krosnį, kildina, virina, čirškina ant plytos, pečiuj ar lauke. Kartais tyliai šnabždasi palinkusios prie virtuvės stalo arba šūkauja dūmuose, puodų garuose. Buria maistu, jį valgytojams atsukdamos kaip veidrodį, kuriame matyti, kas kaimenėj gražiausia, įdomiausia ir skanu. Penktadienį jau penktą sykį bus galima paragauti.
LAUMIŲ MIŠKAS
Naujose kūrybos veiklose Laura Garbštienė plėtoja bendrabūvio temą, vartojimo kritiką ir ritualus. Instaliacijoje „Laumių miškas” ritualas, gyvenimo su avimis procesas, įgauna naują kūną. Ji savo gyvenimą su avimis suvokia kaip kūrybinio proceso būtinąją dalį: „Turiu suverpti vilnas, kurias nukirpom pernai. Pavasarį vėl kirpsim, suverpsiu, ir taip kasmet vis auginsiu savo mišką. Mišku tampa avių kūnų dalys, ir tuo pačiu mano pačios pėdsakas, ištęstas laike”. Kūrinys veikia fiziškai, nes suverptų siūlų pundai, kabantys erdvėje, atrodo kaip gyvi, juos norisi apsikabinti, arba atsigulti po jais ir pabūti ramybėje. Švelnus augalų, kuriais dažyti siūlai, kvapas, sumišęs su vilnos kvapu, pastiprina kūniškumo pojūtį.
Kūrinys pirmą kartą buvo pristatytas 2021 m. Lauros Garbštienės parodoje „Aš kirvarpa” Marcinkonių stoties galerijoje, o 2023 m. – parodoje „Vaikų miško paviljonas“ – Lietuvos paviljonas 18-ojoje tarptautinėje architektūros parodoje „La Biennale Architettura 2023“ Venecijoje.
KILIMAS, suveltas vėlimo dirbtuvių metu. Kartu su dalyviais kūrėme vilnos kilimo vėlimo kojomis bendruomenišką judesio ir garso vyksmą. Tai linksmosios dirbtuvės, kviečiančios trepsėti kojomis pasikeičiant visus norinčius. Improvizuotas, čia pat besikuriantis perkusinių instrumentų ir buities daiktų sudėties ansamblis kvietė įsitraukti visus dirbtuvių dalyvius. Vėlimui naudojome Verpėjų rezidencijos avių vilną ir įvėlėme 2022 „Verpėjų” meno rezidencijos „Kūrybinių ganyklų” programos dalyvės, poetės ir antropologės iš Kanados Roseline Lambert kūrinį „Keturiasdešimt pluoštinių kūnų choru kyla į mane..”.
SIŪLO DIENORAŠTIS
Ugnė Venckė Verpėjų rezidencijos metu verpė siūlo dienoraštį: – „9 valandos ir 38 minutės verpimo = 12 virbalų siūlų . Visus siūlus suaudžiau ir išėjo 1 m 75,5 cm ilgio audinys. Netikėta – tai mano ūgis”.
Ugnė Venckė baigė daiktų dizaino studijas Vilniaus dailės akademijoje, po jų tris metus keliavo. Iš kelionių atsineša trapumo, laikinumo vertes ir atviresnį pasaulio matymą. Keturis metus buvo dalis kūrybinės dizaino studijos Less Table, kur pasitelkiant potyrį, gamtos, tradicijų pažinimą ir šiuokišką jų tąsa buvo kuriamos vaišių instaliacijos. Šiuo metu gilinasi kaip savo buityje ir kūryboje galima įterpti vis labiau užmirštamus kasdienius meditatyvius rankų darbus ir veda potyrimines dirbtuves.
PLAKATAI
Pristatome menininkių (Aistė Ambrazevičiūtė, Cecilia Charlton, Inga Navickaitė Drąsutė, Gabrielė Gudaitytė ir Kornelija Žalpytė) sukurtus plakatus, skirtus palaikyti Verpėjų meno organizaciją, kuriuos riso spauda atspausdino „Hands on Press“. Plakatus galėsite įsigyti renginio metu.
„Hands on Press“ yra Gabrielės Gudaitytės ir Ingos Navickaitės-Drąsutės įkurtos risografijos ir dizaino dirbtuvės, galerija ir kūrybinė rezidencija Kaune.
PIEMENŲ UŽRAŠAI
Pristatysime seriją leidinių, gimusių kartu su Verpėjų meno rezidencijos menininkais, dalyvavusiais rezidencijų programoje „Verpėjų kūrybinės ganyklos”. Tarpdisciplininio meno kūrėjai, pakviesti tarptautinio konkurso būdu dirbo su savo pasiūlytu meno tyrimo projektu, atsižvelgiant į mūsų pasiūlytas sąlygas ir tikslus. Menininkai kas mėnesį pasikeisdami dviese buvo sodybos Kabelių kaime šeimininkais ir dalinosi atsakomybe ganyti škudų avių bandą. Jiems pasiūlėme autentišką kaimo patirtį ir galimybę glaudžiai bendradarbiauti su gyvūnais ir kaimynais. Menininkų patirtis įkūnyjo „Hands on Press“.
DIRBTUVĖS su Marijonu Verbel
Marijonas Verbel yra tekstilės meninink, užsiimant audimu, atvyksiant į Verpėjų meno rezidenciją spalį. An žavi procesai, žaismė, sinestezija ir netikėti būdai daiktams susidėti į visumą. Marijonas nuolat naršo po mūsų kasdienybę ir stengiasi savo pastebėjimus paversti jautriais ir žaismingais kūriniais. Meninėje praktikoje remiasi santykiais tarp laiko ir darbo, taip pat žaisdam ties plona riba skiriančia amatą ir meną. Kūryboje siekia iš naujo panaudoti išmestas medžiagas, nuo plaukų iki automobilių detalių, pabrėžiant kūrybos proceso istoriją.
Audimo dirbtuvės naudojant kartoną kaip pagrindą. Dirbtuvių metu bus pristatoma, kaip galima austi naminėm sąlygom – naudojant kartoną. Dalyviai bus mokomi audimo pagrindų. Visi, kurie ateis, turės pasirinkimą, kuria kryptimi norės judėti: bus galimybė nusiausti padėkliukus puodeliams, skirtukus, arba naudoti įvairias medžiagas audimo eksperimentams. Dalyviai yra kviečiami atsinešti savo siūlų ir bukų adatų.
*Registracija į dirbtuves – info@verpejos.lt
KONTRABOSAS
Gediminas pagros improvizuotą kontraboso solo, kuriame atsiskleis besipinantys, tarsi arabeska, stygų sąskambiai, divonus imituojančios garsinės tekstūros, bei kontrabosui būdingos švelnios žemų dažnių melodijos.
Gediminas Stepanavičius yra aktyvus dalyvis Lietuvos improvizacinės, šiuolaikinės, džiazo, liaudies ir kitų muzikos žanrų scenose, multiinstrumentalistas muzikos kūrėjas, atlikėjas bei mokytojas, studijavęs LMTA bei Amsterdamo Konservatorijoje.
FILMAS
Andrej Polukord dirba tapybos, instaliacijos, performanso, fotografijos ir videomeno srityse. Pasitelkdamas humorą, fizinius nuotykius ir pasakojimą, savo darbuose jis nagrinėja kasdienio gyvenimo, ekologijos, žmogaus ir gamtos santykio temas. Polukord kuria nestabilias aplinkas ir absurdiškas situacijas, sukeliančias nenuspėjamas pasekmes, dvigubas prasmes ir dviprasmybes.
Andrej pristatys savo filmą, kuris yra apie žmogų, apsigyvenusį kaimo ūkyje. Jis čia bandė valdyti ūkio situaciją ir treniruoti avis.
Kas: Verpėjos – nepriklausoma meno iniciatyva / piemenų rezidencija Kabelių kaime / galerija Marcinkonių stotyje
Kur: 77 dienos, Jakšto g. 9, Vienuolio gatvės bromas – arčiausiai gėlių kiosko
Kada: Gegužės 17 D. penktadienį