KMN50: Marijos Nemčenko paroda „LAK“

2021-10-19

Lapkričio 4 d. 19 val. Kauno menininkų namuose atidaroma personalinė Marijos Nemčenko paroda „LAK“. Parodoje menininkė pristato to paties pavadinimo meninį dokumentinį filmą bei jį lydinčius tekstus.

Į parodos atidarymą privalomas Galimybių pasas ir išankstinė registracija

Paroda veiks iki sausio 4 d. Filmo peržiūros vyks darbo dienomis 12 val., 14 val., 16 val. ir 18 val. Filmas rodomas lietuvių kalba, trukmė –

Paroda „LAK“ yra didesnio projekto dalis, kurio epicentre – baltieji gandrai (lot. Ciconia Ciconia) bei jų migracijos keliai iš Lietuvos, pro Palestiną, į Pietų Afriką, kiekvienoje šalyje matant gandrą skirtingame kontekste, tačiau turintį vieningą simboliką. Gandro simbolizuojama „laimė“ perskaitoma ir filmo pavadinime, transliteruotame iš anglų kalbos žodžio „luck“ ir suprantamame kontinentaliai.

Kurdama filmą M. Nemčenko dviračiu keliavo po Lietuvą ir kalbino ornitologus, šnekėjosi su kaimo ir miesto žmonėmis, darbininkais laukuose, senoliais vienkiemio sodybose, susitiko su uždara religine bendruomene prie Baltarusijos sienos bei kitais atsitiktinai sutiktais žmonėmis.

Filme susipina dialogai, apmąstymai, žinios, faktai bei fikcija, kuri liečia gandrų, paukščių, migracijos, tėvynės, judesio, bioįvairoves ir tarpusavio priklausomybės temas, paverčiant meninį darbą į idėjų ir kultūrinių žinių mainų erdvę jo procese. Muzikinis takelis dokumentiniam filmui sukurtas garso menininko Andriaus Arutiunian.

________

Per dvejus projekto kūrimo metus menininkė Marija Nemčenko norėtų padėkoti Karoliui Vyšniauskui už balsą, klausą ir patarimus, Rowan Markson už idėjos užuomazgą, Simonai Žemaitytei už pirmuosius raginimus, Catalina Barroso Luque ir Lizzie Hudson už kritiką, Andriui Arutiunian už garsą, Rokui Krilavičiui už gandrų tatuiruotę, Aistei Ambrazevičiūtei, Laurai Garbštienei ir Mariui Karlonui, Libertui Klimkai, Liutaurui Raudonikiui, Barbara Helm, Ninai Nemčenko, Steponavų šeimai, Linai Saveikytei, Ingai Skripkai, Onai Birutei iš Stakliškių, Ninai iš Mikniškių, Šlavantų Viešpaties Apreiškimo Šv. Mergelei Marijai bažnyčios parapijos klebonui Tadeus Vallian ir visiems kitiems, kurių vardų sužinoti neteko. Taip pat dėkojama A M Qattan Foundation Palestinoje ir Tania Nasir, KMN komandai, Meno, rezidencijų ir edukacijos centrui Rupert meno centrui, Rumšiškių liaudies buities muziejui,  Gamtos Tyrimų centrui už institucinę paramą ir palaikymą kūrybos metu.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

___________

2021 metais Kauno menininkų namai mini savo veiklos 50-metį. Šie jubiliejiniai metai skirti ne tik aptarti turiningą istoriją, bet ir švęsti ilgametes bei naujas draugystes ir partnerystes, kuriančias KMN dabartyje. Kasmet su beveik 200 organizacijų, individualių kūrėjų ir bendruomenių kuriame, inicijuojame ir įgyvendiname įvairius kultūrinius procesus, renginius ir kitas veiklas. Burdami Kauno kultūros bendruomenę siekiame įprasminti kultūrą ir jos svarbą visuomenei. Šventiniais metais būkime kartu!