Kultūros kompleksas SODAS 2123 tapo tarptautinio kultūros centrų tinklo „Trans Europe Halles“ asocijuotu nariu

2022-09-25

2022 m. rugsėjo 22-25 d. kultūros komplekso SODAS 2123 komanda dalyvavo Fengersfors, Švedijoje, organizacijos „Not Quite“ erdvėse rengiamoje kultūros centrų tinklo „Trans Europe Halles“ (TEH) konferencijoje-stovykloje pavadinimu „Do it together“ („Darykime kartu“). Tinklo narių pritarimu kultūros kompleksas SODAS 2123 nuo rugsėjo mėnesio įsiliejo į šią kultūros centrus Europoje ir už jos ribų jungiančią bendruomenę asocijuoto nario statusu.

Fengersfors vykusio susitikimo metu daugiausia kalbėta apie tai, kaip kultūros centrai galėtų padėti atkurti tuštėjančius regionus ir stiprinti ten gyvenančias bendruomenes, tapti inovacijų traukos centrais, taip pat kaip apksritai visos Europos kultūros centrai ruošiasi ir kokių priemonių imasi krizinėms situacijoms įveikti (tokioms kaip energijos krizė, pabėgėlių integracija ir kt.). Susitikime iš įvairių rakursų aptartos tvarumo, savarankiško išsilaikymo (finansų, energetinių išteklių, resursų prasme), atsparumo, socialinės įtraukties, užterštų pastatų ir teritorijų tvarkymo bei išvalymo temos. Daugiau apie susitikimą ir aptartas temas nuorodoje:https://teh.net/event/teh-camp-meeting-93-in-fengersfors/

Trans Europe Halles – tai vienas seniausių ir dinamiškiausių kultūros tinklų Europoje. Nuo 1983 m. jis aktyviai veikia tokiose srityse kaip apleistų pastatų pritaikymas menui, kultūrai, aktyvizmui. Tinklas įsikūręs Švedijoje ir jungia virš 140 narių iš 40 skirtingų Europos šalių – nuo Ispanijos iki Gruzijos. Trys pagrindiniai tinklo ramsčiai: žmonės, menas ir pastatai. Pagrindinės tinklo veiklos ir per jas apibrėžiamos funkcijos: 1) sujungti visus jame dalyvaujančius narius ir kultūros lauko profesionalus – du kartus per metus jie susitinka keistis žiniomis, pradėti pokalbius ir užmegzti ryšius su kitais kultūros pokyčių kūrėjais; 2) mokyti narius – visus metus tinklo nariams rengiami mokomieji seminarai ir praktiniai užsiėmimai; TEH domina verslo inovacijos ir jo narių centrų organizacinis vystymasis; 3) atstovauti – tinklas siekia stiprinti Europos kultūros ir kūrybos sektoriaus balsą ir vaidmenį siekdamas daryti įtaką politikos formavimo procesams. TEH atstovai užmezga strategines partnerystes su verslo, viešojo administravimo ir akademine bendruomene ir dalyvauja renginiuose, galinčiuose daryti įtaką viešajai politikai, bendradarbiaujama su tinklais, tokiais kaip „Onthemove“, „Res Artis“, Europos muzikos taryba, NEMO ir kt.

„Not Quite“, kurioje šiemet vyko antrasis TEH narių susitikimas, yra skirtingų disciplinų menininkus vienijanti organizacija, įsikūrusi sename popieriaus fabrike 500 gyventojų turinčiame atokiame Fengersforso kaime Švedijos miškuose, 200 km į šiaurę nuo Geteborgo. „Not Quite“ apjungia nuo miesto nutolusias kūrybines dirbtuves, studijas, parodų erdves, scenas. Turėdama per 70 narių ši organizacija kuria kolektyvinę erdvę, kurioje galima pabūti, padirbti, apsilankyti ir patirti. Nuo įsikūrimo prieš 20 metų „Not Quite“ nuolat tyrinėja ir ieško metodų, kaip nedidelei organizacijai, dažnai turinčiai mažai lėšų ir išteklių, tačiau turinčiai stiprią įtraukiančią bendruomenę, tvariai egzistuoti ir dirbti kaimo vietovėse. „Not Quite“ kuria atsparią ateitį, kurioje bendruomenė įgyvendina savo eksperimentą.

Daugiau apie tinklą https://teh.net/

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Pagrindinis informacinis partneris 15min.

www.sodas2123.lt