Trijų LTMKS narių video kūriniai pristatomi „Lietuviškame videospritz“ Trieste Contemporanea centre

2022-11-17

„Lietuviškas videospritz“ („Lithuanian Videospritz“) – tai du lapkričio savaitgaliai Trieste mieste, Italijoje su filmais ir video menu iš Lietuvos. Jau antrąjį šios serijos  renginį pristato meno centras „Trieste Contemporanea“. Inicijuojamas kartu su kuratoriumi Daniele Capra, „Lietuviškas videospritz“ šiemet pakvies į du savaitgalius iš eilės vyksiančias filmų ir video peržiūras bei pokalbius, kuriuose dalyvaus meno ekspertai bei šiuolaikiniai video meno kūrėjai. Pirmąjį savaitgalį lapkričio 18-20 d. bus pristatomas tarptautinėje scenoje žymiausias Lietuvos filmų kūrėjas Jonas Mekas, o sekantį savaitgalį, lapkričio 25-27 d. „Trieste Contemporanea“pakvies susipažinti su šiuolaikiniais Lietuvos video kūrėjais Patricija Gilyte, Egle Grėbliauskaite, Vitalij Strigunkov.

„Lietuvišką Videospritz 2022“ globoja ir remia Lietuvos Respublikos ambasada Italijoje, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos. Renginio dalies, kurioje pristatomi šiuolaikiniai video menininkai, LTMKS nariai, bendraorganizatorius – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS), kurios veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Šį iniciatyva yra jonasmekas100.com renginys. Renginio bendradarbiai – asociacija „L’Officina“ ir „Studio Tommaseo“.

 

Lapkričio 18–20 d. savaitgalis: dedikacija Jonui Mekui

Pirmasis savaitgalis bus skirtas išskirtinai šiam žymiam rašytojui, poetui, dailininkui, režisieriui, Anthology Film Archivesbendraįkūrėjui, vienam iš svarbiausių „Fluxus“ narių Jonui Mekui, kurio 100-asis gimtadienis kaip tik minimas šiemet. Gausią iniciatyvos „Jonas Mekas 100!“ renginių programą 2022 m. visame pasaulyje koordinuoja Lietuvos kultūros institutas. Ji skirta paminėti Jono Meko kaip vienos svarbiausių XX-XXI a. Lietuvos kultūros asmenybių, daugelio laikomu avangardinio kino pradininku, šimtmetį.

Lapkričio 18 d., penktadienį, ir lapkričio 20 d., sekmadienį, 16:00–20:00 val., bendradarbiaujant su Lietuvos kino centru prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, bus rodomas dokumentinis filmas „As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty“. Tai ilgas eksperimentinis filmas, kuriame 2000 m. Mekas sutraukia viso gyvenimo judančių vaizdų kelią į nenutrūkstamą srautą.

Lapkričio 19 d., šeštadienį, 18:30 val. apie menininko kūrybą, remiantis knyga „Jonas Mekas: kinas ir gyvenimas“ (Jonas Mekas: cinema e vita), su kuratoriumi Daniele Capra kalbėsis Giulia Simi. Ši knyga – tai pirmoji itališka monografija apie Joną Meką, kurią Simi išleido leidykloje ETS Edizioni 2022 m. Leidinyje ši mokslininkė, tyrinėtoja ir Sassario universiteto profesorė atskleidžia visą Jono Meko gyvenimą ir daugialypę kūrybą, kurioje meninė praktika persipina su kritine ir kuratorine veikla: nuo Naujojo Amerikos kino sklaidos iki Antologijos filmų archyvo įkūrimo.

Lapkričio 25–27 d. savaitgalis: aperityvas su menininkais

Antrasis savaitgalis bus skirtas susipažinti su šiuolaikinių kūrėjų Patricijos Gilytės, Eglės Grėbliauskaitės ir Vitalijaus Strigunkovo kūryba. Lapkričio 25 d., penktadienį, 18:30 val. šie menininkai kalbėsis su kuratoriumi Daniele Capra apie savo kūrybines praktikas, tyrimo būdus, gyvenimo ir kūrybos sąveikas, taip pat politinio gyvenimo įtakas kūryboje. Lapkričio 26 d., šeštadienį ir lapkričio 27 d., sekmadienį, nuo 16:00 iki 20:00 val. vyks šių menininkų video darbų peržiūros.

Patricijos Gilytės tyrimai remiasi domėjimusi trimačiais elementais ir performatyvios skulptūros praktika, kurios rezultatai laisvai varijuoja nuo instaliacijos iki video ir aplinkos meno darbų. Video kūriniuose „Už fronto“, „Legenda“ arba „Finišas prie ežero“, kurių veikėja yra pati menininkė, Gilytė tyrinėja kūno ir gamtos reiškinių kintamumą bei momentines skulptūros galimybes. Tokiuose darbuose kaip „Tri Galaxian L-4116“ menininkė inscenizuoja tikrą dekoraciją, panašią į naudojamą animacijoje ar mokslinės fantastikos filmuose – judindama kamerą ji leidžia nežinantiems žiūrovams suvokti tolimus pasaulius ir fantazuoti apie atsiveriančias begalines erdves.

Eglės Grėbliauskaitės meninė praktika kyla iš socialinės ir politinės dinamikos bei žmonių, vietų ir atminties sąveikos analizės kintančiuose politiniuose kontekstuose. Autorė pristato instaliacijas viešojoje erdvėje, vaizdo ir garso kūrinius, tapybos darbus. Tokiuose kūriniuose kaip „MĖTOO“, kuriame menininkė priešais Vilniaus dailės akademiją pastato senas metalines sovietmečio mėsos kombinato raides, arba „Naujos geros grindys Titanikui“, kuriuo ji išlieja naujas parodų salės grindis, anksčiau padengtas plytelėmis, Grėbliauskaitė apmąsto institucines prievartos priemones, atsispindinčias individualiose istorijose ir viešajame kontekste. Socio-politinė tikrovė ir meno kūrinys tampa realiu laiku veikiančiais tos pačios scenos veikėjais.

Vitalij Strigunkov savo darbuose tyrinėja simbolinio kapitalo ekonomiką, kultūrinės vertės atsiradimą ir išnykimą, kurdamas kontrastus su platesnėmis kultūrinėmis, socialinėmis ir politinėmis problemomis. Strigunkovo kūryba reiškiasi derinamais vaizdais ir istorijomis, akcijomis, piešiniais, vaizdo įrašais ir instaliacijomis. Jo darbuose tyrinėjami simboliniai žmogaus veiksmų aspektai ir kultūrinis erdvės ar laiko ribos konstravimas. Video kūrinyje „Laukimas“, sukurtame JAV viceprezidento Joe Bideno vizito į Lietuvą proga, rodoma, kaip atsitiktinis politiko vėlavimas išlipti iš lėktuvo supainiojo renginį stebėjusių televizijos komentatorių scenarijus. Filme „Metai, keli mėnesiai ir dar šiek tiek“ menininkas lygina laiko matą skirtingose pasaulio vietose ir autorių teisių galiojimą nustatančius įstatymus, apmąstydamas teisės taikymo ribas ir tikros įvykių sinchronizacijos neįmanomybę.

 

Vaizdai:

Eglė Grėbliauskaitė. Stop kadras iš video „Naujos geros grindys Titanikui“. 2022.

Vitalij Strigunkov. Stop kadras iš video „Substitucija“. 2015.

Vitalij Strigunkov. Stop kadras iš video „Metai, keli mėnesiai ir šiek tiek daugiau“. 2020.