Vasario 17 d. LTMKS švenčia savo gimtadienį! Šiais metais beveik jubiliejinį 25-ąjį!

2022-02-17

Šia proga kviečiame dar kartą pasvarstyti, o kas tas tarpdiscipliniškumas kiekvienam iš jūsų?

Tarpdiscipliniškumo sąvoką per visą savo istoriją svarstėme, persvarstėme, laidojome, abejojome ja jau ne vieną kartą, bet ji vis dar gyva, tad gal paklauskime savęs dar kartą?

Laima Kreivytė šiais metais pasiūlė smagų tarpdiscipliniškumo palyginimą su daugiakove. Daugiakovės esmė ir unikalumas yra ne gilus vienos sporto šakos išmanymas, bet visas jų spektras bei tarpusavio dinamika.

Pamąstyti apie tarpdiscipliniškumą kaip apie kultūros lauko penkiakovę kviečiame visus 2022-uosius. Tai darysime ir radijo laidose, ir tekstuose, ir įvairiose kitose veiklose.

Taip pat susimąstėme, o kaip visgi atsirado sąjunga? Galbūt pamenate įdomių istorijų? Labai kviečiame tas istorijas išsaugoti jomis pasidalinant.

Tarpdisciplinininkai kaip meno daugiakovininkai

Tarpdisciplininis menas nėra baltoji mišrainė ar silkė pataluose. Tai daugiabriaunė kūrybinė praktika, kurios negalima išmatuoti skirtingų meno sričių prietaisais. Tarpdisciplininis menas gali būti įvairiausios „cheminės“ (kultūrinės) ir alcheminės (natūrinės) sudėties, tačiau distiliuojant atskirus tarpdisciplininius kūrinius ir menininkus negausite grynos fotografijos, poezijos, kino ar karpinių. Negausite ir aukso (nors praplovę tam tikras fotografijas galite gauti sidabro). Jei vestume paralelę tarp meno ir sporto, tarpdisciplininis menas neabejotinai būtų daugiakovė. Tarpdisciplininę kūrybą sudaro kelios meno šakos, daugiakovę – kelios sporto rungtys. Šiuolaikinę daugiakovę (pavyzdžiui, penkiakovę) sudaro penkios rungtys: jojimas (konkūras), fechtavimasis, šaudymas (iš lazerinio pistoleto), plaukimas ir bėgimas. Daugiakovininkų rezultatus matuojame kaip visų sportininko pasiekimų visumą. Olimpinė penkiakovės čempionė Laura Asadauskaitė Londone rungtyniavo ne su plaukimo čempione Rūta Meilutyte, o su kitomis daugiakovininkėmis. Visiems suprantama, kad Asadauskaitė plaukdama neturi pralenkti Meilutytės, o šioji atbėgti greičiau ar fechtuotis geriau už Laurą. Jų pergalės vienodai brangios, bet nelyginamos tarpusavyje. Tačiau tarpdisciplinininkus vis dar bandoma išrūšiuoti, padalinti į atskiras šakas ir „matuoti“ pagal tų šakų kriterijus. Bet kodėl reikia matuoti medžio gyvybingumą pagal nukirstas šakas? Tarpdisciplinininkus turėtume vertinti kaip daugiakovinininkus, kaip žmones-orkestrus, o ne vieno instrumento virtuozus. Tai ir būkime viskuo – daugiašakiais sportininkais, šokėjais, muzikantais, rašytojais, piešėjais, performeriais, filmininkais, dizaineriais ir kuratoriais. Nes tik netikėta veiklų kompozicija gali sukurti naują – nematytą ir negirdėtą – formatą. Mūsų daug, ir mes – daugiakovininkai!

Laima Kreivytė