Aleksa Danas

danas_aleksa_84 litrai

Foto: Arnas Anskaitis

84 litrai Neries vandens, 2013, instaliacija

84 litrai atitinka mano kūno tūrį


danas_aleksa_84 litrai video

Iracionalus veiksmas, 2013. Evaldo Janso video

Juostoje užfiksuota, kaip perplaukiu Neries upę prie Baltojo tilto. Atlikti šią akciją mane įkvėpė Jurgio Kairio skrydis po Baltuoju tiltu bei triatlonininko Vidmanto Urbono bandymas perplaukti Baltijos jūrą.

Iracionalus veiksmas kartu su 84 litrai Neries vandens eksponuojami kaip bendras darbas. Šis projektas kalba apie bandymus įsitvirtinti visuomenėje.


danas_aleksa_pusiausvyra

Pusiausvyra, 2012. Evaldo Janso video

12 metrų ilgio ir 1.3 metro aukščio buomu balansuoju įvairiose erdvėse: namuose, galerijoje, prekybos centre, gatvėje. Pusiausvyra – tai metafora apie nuolatinį balansavimą buityje, kūryboje.

www.youtube.com/watch?v=Zi7OdoFXfL4


Danas Aleksa Danas Aleksa, 2010.

Natūralaus dydžio skulptūra. Metalas, plastikas, silikonas, drabužiai, plaukai


danas_aleksa_G141K1

G141K1, 2009

Darbo pavadinimas – tai namo Klaipėdoje, greta kurio stovi skulptūra, kadastrinis numeris. Šiame pastate dabar įsikūrusi „Barotti“ galerija, bei Klaipėdos parodų rūmai. Praeityje šiame pastate buvo sandėlys.


danas_aleksa_Sarkofagas1

Sarkofagas, 2004


Tekstas apie savo kūrybą, kuris buvo išverstas į norvegų kalbą ir perskaitytas projekte „Norvegiška utopija“

Pastangos apibendrinti savo kūrybą primena pažadą atsiriboti nuo to, kas galėtų nutikti naujo – nenumatyto ateityje. Užaugau visai kitame pasaulyje, kuriame nebuvo interneto, kompiuterių, mobilių telefonų, prekybos centrų, kitoje politinėje santvarkoje. Sulaukęs dvidešimties turėjau iš naujo konstruoti savo pasaulėžiūrą. Šiandieninis pasaulis gerokai įvairesnis. Vieną ideologiją pakeitė daugelis. Tokiame kontekste savo kūrybą įvardinčiau kaip tapatybės palaikymo būdą. Tapatybę suvokiu kaip autentiškumą, sugebėjimą atsieti savo mąstyseną nuo minios. Todėl daugelyje savo darbų nagrinėju individo ir visuomenės santykius. Neretai tiriamu subjektu tampu aš pats. Atlikdamas tam tikrus veiksmus, bandau suvokti savo ribas socialinėje erdvėje. Performanse „Pusiausvyra“, kurį atlieku įvairiose vietose (studijoje, galerijoje, prekybos centre, gatvėje) balansuodamas ant gimnastikos buomo, save įterpiu į sau įprastinę erdvę neįprastu būdu. Tokia intervencija nėra suplanuotas būdas pakeisti ar patobulinti esamą situaciją. Išliekamąją vertę sukuria įgauta nauja patirtis, kurią galiu perteikti kitiems. Matydamas kasdieninę situaciją iš kito rakurso pastebiu tam tikrus niuansus, kurie ir tampa kūrinio esme. Prekybos centro erdvė skirta kiekvienam, tačiau susikūręs tam tikras aplinkybes pastebiu, kad šioje aplinkoje iš tikro rūpiu tik pats sau.

Daugelis mano atliekamų performansų ar eksponuojamų skulptūrų yra susiję su konkrečia erdve ir laiku. Video performanse „Iracionalus veiksmas“ perplaukiu upę miesto centre. Tokiu būdu iš naujo permąstau savo buvimą šioje vietoje, šiame kontekste. Krantinėje esantys objektai reikšmingi ne tik miesto urbanistiniame peizaže, bet ir visuomeniniame gyvenime. Čia išsidėstę istorinio paveldo objektai, taip pat pagrindinės institucijos, tarp kurių ir muziejai, atspindintys šalies kultūrinę raidą. Plaukdamas per upę, tarytum tampu jos dalimi ir tokiu būdu suvokiu savo laikinumą šioje erdvėje, o gal atvirkščiai – kertamos erdvės laikinumą.

Danas Aleksa


Menininkai, kuriais žaviuosi: Dainius Liškevičius, Evaldas Jansas, Jurga Barilaitė, Maurizio Cattelan


Gyvenimo aprašymas