Lukšytė Živilė

MENOTYRININKAS RAŠO:

Menininkė Živilė Lukšytė dizaino scenoje gerai pažįstama nuo tada, kai tapo Vilniaus dailės akademijos studente. Italų kompanija „Status“ 2013 metais pradėjo serijinę Živilės šviestuvo „Light stick“ gamybą.

Tais pačiais metais galerijoje „Vartai“ buvo surengta savaitinė jos paroda „Ketvirtadienio peržiūros“, į kurią menininkė mėgino perkelti kasdieninėje buityje egzistuojančius savo sukurtus daiktus. Jų atsiradimo priežastis – nevalingas priešinimasis masinei dizaino gamybai galbūt ne tiek dėl neigiamo santykio su komercializacija, kiek dėl noro išvengti nuobodulio. Toks santykis su aplink esančiais objektais padeda atrasti naują  santykį su jais. Tai, kas iki šiol atrodė funkcionalu ir praktiška, įgyja kitokią vertę . Svarbus tampa prisilietimo pojūtis, už dizaino objekto slypinti istorija, į kūrinius žvelgiama jautresniu žvilgsniu.

Dėsninga, kad šiuo metu Živilė Lukšytė yra viena iš maisto dizaino studijos „Less table“ narių. Studijos veikla, įprasminanti maisto potyrius ir unikalias valgymo patirtis, Lietuvoje yra ganėtinai nauja ir, ko gero, dažnai svarstoma, ar ji apskritai laikytina meno praktika. Bet, Živilės Lukšytės dėka žmogaus buitis ar net, atrodo, dar grubesnis menui reiškinys – būtinybė pasisotinti – paverčiama meno patirtimi, o žmogaus kūrybinės galios trumpam išsiskleidžia su maistu ir visame valgymo ritualo performatyvume.

Emilija Švobaitė