Marijos Nemčenko paroda „SWANBACK“ David Dale Gallery & Studios

2023-11-09

SWANBACK – tai naujas Marijos Nemčenko filmas, kuriame susipina vaidybiniai ir dokumentiniai pasakojimai. Šis hibridinis filmas tyrinėja, kaip su tiesa, tyrumu ir aristokratiškumu siejamą gulbės simbolį britų ir rusų imperializmas naudojo priespaudos struktūrų, nukreiptų ir žmonių gyvenimus ir jų fizinius kūnus, stiprinimui.
Jame vaizduojamas išgalvotas personažas, kurį vaidina buvęs klasikinio baleto šokėjas Oliveris Connew. Filmas iš dalies paremtas interviu su lietuvių bendruomenės nariais, nelegaliai emigravusiais dirbti į Jungtinę Karalystę prieš Lietuvai įstojant į Europos Sąjungą 2004 m. Jame taip pat reaguojama į 2003 m. laikraštyje „The Sun“ išspausdintą liūdnai pagarsėjusį straipsnį apie migrantus iš Rytų Europos pavadinimu „Gulbių kepimas: Prieglobsčio prašytojai vagia karalienės paukščius kepsniams“. Filmo SWANBACK dienoraštinio stiliaus naratyvas perpasakoja homo-sovieticus (perfrazuojant rašytojos Svetlanos Aleksejevič paniekinantį terminą, kuriuo Sovietų Sąjungoje buvo vadinamas vidutinis konformistas) kaip nelegalaus ekonominio imigranto Jungtinėje Karalystėje kelionę, kur jis kaltinamas karališkųjų gulbių užmušimu ir suvalgymu.

Filmo kamera seka Connew šokių studijoje, kur jis bando mokytis iš 1963 m. vaizdo įrašo, kuriame užfiksuotas „Princo solo. I veiksmas“ iš rusų kompozitoriaus Piotro Iljičiaus Čaikovskio „Gulbių ežero“ (1875-1976 m.). Jame princą Zygfrydą vaidina garsus šokėjas Rudolfas Nurejevas. Baletas „Gulbių ežeras“ buvo kartojamas nesibaigiančia kilpa per televiziją 1991 m. perversmo prieš Michailą Gorbačiovą metu, žlungant Sovietų Sąjungai, kas visiems laikams susiejo baletą su politiniais perversmais. Kai praėjusiais metais dėl nepritarimo karui Ukrainoje Rusijos pareigūnai privertė uždaryti paskutinį nepriklausomą Rusijos transliuotoją Dožd TV, šie paskutinėmis transliavimo valandomis rodė tą patį „Gulbių ežero“ pastatymą primindami šį istorinį įvykį.

SWANBACK susieja nelegalaus imigranto istoriją su paties Connew kelione nuo baleto iki semantinio šokio, įveikiant prievartą, kurią jo kūne įskiepijo imperijos sukurtas baleto menas. Užuot atsakęs į jo kūną paveikusį baleto smurtą amnezijos smurtu, keičiančiu jo atmintį, jis pasirenka priimti baleto paliktus randus.

Marija Nemčenko yra tarpdisciplininė menininkė, dirbanti su archyvine medžiaga, kurianti filmus, instaliacijas, kūrybinius ir kritinius tekstus bei projektus, kuriuose socialiai angažuotas menas jungiasi su pilietiškumu. Daugiasluoksnėje kūrybinėje praktikoje Nemčenko siekia aktyvinti migracijos, gamtos ir nacionalinės valstybės sąsajas, kritiškai vertindama egzistuojantį konstruktą. Pasaulyje, kuriame vyrauja centro naratyvai, menininkė klausia, kokio žinojimo galėtume pasisemti iš „periferinių taškų“? Ko gatvės turguje mus galėtų išmokyti pagyvenusi moteris, kas slypi už nacionalinių simbolių, kokia išmintis galėtų atkeliauti iš migruojančių piktžolių? Sukurtiems kūriniams būdingi dideli kontrastai ir humoras, kuriuos lemia minėti susidūrimai, taip pat ryški eklektiška kasdienybės estetika. Skirtingi pasakojimai, kalbos ir vaizdai montuojami kontrastingomis medijomis ir besiremiant skirtingomis idėjomis, atspindint periferinės minties turtingumą ir chaosą.

Marija Nemčenko yra Vilniaus dailės akademijos doktorantė, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos ir Škotijos dailininkų sąjungos narė, ½ BRUT kolektyvo narė, dirbanti meno, architektūros ir socialiai angažuotų praktikų srityse. Ji yra surengusi savo parodas tokiose organizacijose ir institucijose kaip Orlando meno muziejuje, Floridoje, Art Gallery of Alberta, Edmontone, Gallerie delle Prigioni, Trevise, Glazgo tarptautinėje bienalėje, projektų erdvėje „Swallow“, Vilniuje, A. M. Qattan fonde, Ramaloje, Palestinoje.

Paroda SWANBACK organizuojama kartu su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Parodą SWANBACK finansavo Creative Scotland, Hope Scott Trust, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros institutas.

Paroda
2023.11.10–12.16
Ketvirtadieniais – šeštadieniais, 11.00 – 17.00
Adresas: David Dale Gallery & Studios, 161 Broad St, Glasgow G40 2QR, Jungtinė Karalystė

Atidarymas
2023.11.10 18.00 – 21.00 su Sholto Dobie ir Shakeeb Abu Hamdan performansu.

Adresas
David Dale Gallery & Studios
161 Broad Street
Glasgow
G40 2QR

Ši paroda yra nuo 2015 m. David Dale Gallery organizuojamų organizacinių mainų serijos dalis. Ankstesni mainai vyko bendradarbiaujant su P////AKT (Amsterdamas), Rupert (Vilnius), The Workbench (Milanas), Swimming Pool (Sofija) ir Salts (Birsfeldenas). 2024 m. galerija David Dale Gallery pristatys Glazge gyvenančio menininko personalinę parodą Vilniuje, galerijoje „Atletika“.

Menininkės padėka: Catalina Barroso Luque, Caitlin Merrett King, Gleb Osatinski, Kristina and Marius Užpelkiai, Martynas Mickenas, Ruta Adele Jekentaite, Ūla Tornau, Vytautas Katkus.