Aistė Ambrazevičiūtė. Foto: Lais Pereira

Išrinkta Nacionalinių architektūros apdovanojimų prizo idėja

2023-03-30

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos organizuotame Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) prizo objekto idėjos konkurse šiuolaikinio meno ir dizaino kūrėjai buvo kviečiami peržengti tradicinį apdovanojimų statulėlės formatą, eksperimentuoti ir permąstyti „apdovanojimų statulėlės“ reiškinį. 

Pagal konkurso nuostatus NAA apdovanojimų prizo objektas (statulėlė) turėjo apjungti architektūros tradicijų tęstinumą su neapibrėžtomis mūsų aplinkos ateities galimybėmis. Objektas turėjo išlaikyti pradžios formos (architektūros tradicijos) atpažįstamumą, tačiau drąsiai interpretuoti kintantį architektūros vaidmenį šiai sričiai vis daugiau jungiantis su kitomis, nykstant architekto veiklos apibrėžtumui ir vis daugiau dėmesio skiriant ne architektūros formoms, išoriniam grožiui, bet žmonėms ir procesams. 

Nacionaliniams architektūros apdovanojimams skirtas prizo objekto idėjas šiais metais pateikė 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino lauko kūrėjų, o juos vertino komisija sudaryta iš savo sričių profesionalų tai – architektė Ona Lozuraitytė Išorė, šiuolaikinio meno ir dizaino kūrėjas Julijonas Urbonas, menotyrininkė Aušra Trakšelytė bei Lietuvos Respublikos aplinkos ir kultūros ministerijų atstovės – vicemerė Daina Urbanavičienė bei aplinkos ministro patarėja komunikacijai Aistė Žilinskienė.

Konkurso komisijos nuomone geriausiai konkurse keliamus lūkesčius atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtės pasiūlyta idėja, kurioje taikliai ir estetiškai užkoduota organikos ir geometrijos dermė. Konkurso antrosios ir trečiosios vietos laimėtojais išrinkti Gabija Pernavaitė ir Žygimantas Bėrontas (allsofeatherlightseven) ir Aistė Marija Stankevičiūtė. Pirmosios vietos laimėtojai skiriama 3000 Eur premija, o antrosios bei trečiosios vietos laimėtojams 600 ir 400 Eur skatinamosios piniginės premijos.