SODAS 2123 dalyvauja kultūros centrų tinklo „Trans Europe Halles“ 40 metų istoriją mininčioje konferencijoje Leipcige 

2023-06-09

2023 m. birželio 8-11 d. kultūros komplekso SODAS 2123 komanda dalyvauja Leipcige, Vokietijoje  kultūros centrų „Moritzbastei“ ir „Halle 14“ erdvėse rengiamoje kultūros centrų tinklo „Trans Europe Halles“ (TEH) konferencijoje „Traditions and Transitions“ („Tradicijos ir Tranzicijos“).
Šioje konferencijoje daugiausia dėmesio skiriama klausimui kaip menas ir kultūros kūriniai reaguoja į Europoje ir pasaulyje vykstančius transformacijos procesus. Keturių dienų paskaitų, diskusijų, seminarų ir praktinių dirbtuvių serija kviečia kartu spręsti kiekvienam nepriklausomam kultūros centrui šiuo metu kylančius iššūkius, susijusius su migracija, skaitmenizacija, klimato kaita, karu ir išteklių krize. Dalyviai kviečiami siūlyti sprendimus svarstant kaip elgtis su savo centrų istorija, apleistų pastatų paveldu ir kaip transformuoti kultūrines tradicijas į ateitį, neprarandant savo šaknų ir vertybių. Mąstymas apie praeitį, vertybes, šaknis ir jų tęsinius į ateitį šiemet itin svarbus, kadangi „Trans Europe Halles“ tinklas 2023-aisiais kaip tik mini savo 40 metų veiklos jubiliejų – jam skirta ir dalis Leipcigo susitikimo renginių.
Trans Europe Halles – tai vienas seniausių ir dinamiškiausių kultūros tinklų Europoje. Nuo 1983 m. jis aktyviai veikia tokiose srityse kaip apleistų pastatų pritaikymas menui, kultūrai, aktyvizmui. Tinklas įsikūręs Švedijoje ir jungia virš 140 narių iš 40 skirtingų Europos šalių – nuo Ispanijos iki Gruzijos. Trys pagrindiniai tinklo ramsčiai: žmonės, menas ir pastatai.
Pagrindinės tinklo veiklos ir per jas apibrėžiamos funkcijos: 1) sujungti visus jame dalyvaujančius narius ir kultūros lauko profesionalus – du kartus per metus jie susitinka keistis žiniomis, pradėti pokalbius ir užmegzti ryšius su kitais kultūros pokyčių kūrėjais; 2) mokyti narius – visus metus tinklo nariams rengiami mokomieji seminarai ir praktiniai užsiėmimai; TEH domina verslo inovacijos ir jo narių centrų organizacinis vystymasis; 3) atstovauti – tinklas siekia stiprinti Europos kultūros ir kūrybos sektoriaus balsą ir vaidmenį siekdamas daryti įtaką politikos formavimo procesams. TEH atstovai užmezga strategines partnerystes su verslo, viešojo administravimo ir akademine bendruomene ir dalyvauja renginiuose, galinčiuose daryti įtaką viešajai politikai, bendradarbiaujama su tinklais, tokiais kaip „Onthemove“, „Res Artis“, Europos muzikos taryba, NEMO ir kt.

Apie „Moritzbastei“
„Moritzbastei“ – tai kultūros centras, įsikūręs senojoje bastėjoje, kuri yra vienintelė išlikusi senovinių Leipcigo miesto įtvirtinimų dalis, septynių metrų gylyje po žeme. Jį XVI a. užsakė Moricas Saksonietis, kurio vardu bastėja ir pavadinta. Pastatas išgyveno 400 audringų metų, o per Antrąjį pasaulinį karą tapo griuvėsiais. XX a. septintajame dešimtmetyje daugiau kaip 30 000 studentų atstatė bastėją ir pavertė ją vienu didžiausių studentų klubų Europoje. Šiandien Moritzbastei veikia kaip kultūros centras, kuriame kasdien vyksta koncertai, filmų peržiūros, spektakliai, skaitymai, diskusijos. https://www.moritzbastei.de/

Apie „Halle 14“
Ne pelno siekiantis meno centras „Halle 14“ yra šiuolaikinio meno pristatymo, bendradarbysčių erdvė. Nuo 2002 m. ji veikia istoriniame į kultūros paveldo vertybių sąrašą įtrauktame pastate – pramoninėje Baumwollspinnerei (medvilnės verpyklos) XIX a. pabaigos teritorijoje Leipcigo pakraštyje. Šioje „tuštumos prabanga“ pradžioje garsėjusioje teritorijoje meno entuziastų grupė ilgainiui sukūrė unikalias erdves šiuolaikinio meno pristatymui ir kūrybai. Šiuo metu  „Halle 14“ veikia kaip daugiafunkcinis lankytojų centras su biblioteka, kur galima mokytis, skaityti, ilsėtis: šiuolaikinio meno pristatymui skirta 2400 kv.m. ploto parodų salė, veikia meno edukacijai skirta darbo erdvė, 16 studijų užsienio ir vietos menininkams, septynerios dirbtuvių erdvės. https://www.halle14.net/

Daugiau apie TEH tinklą https://teh.net/

SODAS 2123 projektą ir LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

www.sodas2123.lt