Edukuoti ne redukuoti: edukaciniai formatai šiuolaikiniame mene, virtuali Linos Michelkevičės paskaita

2020-12-03

Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga kartu su menotyrininke Lina Michelkeviče kviečia į virtualią paskaitą apie meno edukaciją ir jos iššūkius šiuolaikinio meno kontekste. Renginys vyks 2020 m. gruodžio 9 d., trečiadienį, 18 val. (nuotoliniu būdu Facebook platformoje). Dalyviai klausimus galės pateikti iš anksto, taip pat tiesiogiai visos paskaitos metu.

Sykiu su įvairių bendradarbiavimo formų suvešėjimu, į menininkų, kuratorių ir meno institucijų akiratį pateko ir edukacija, jau gerą dešimtmetį minima tarp kitų šiuolaikinio meno „posūkių“. Kalba eina ne tiek (ar ne tik) apie meno edukaciją, bet apie įvairių edukacinių formatų invaziją į paties meno praktikas. Menininkai nuo senų laikų buvo ir pedagogai – ir aukštosiose mokyklose, ir mažiau matomoje vaikų edukacijos zonoje. Vis dėlto ilgą laiką (bent jau nuo tada, kai akademijos pakeitė pameistrystės tradiciją) tiedu vaidmenys buvo daugiau mažiau atskirti – retas menininkas būtų prisijungęs prie Josepho Beuyso, teigusio: „Mokyti yra svarbiausias mano kūrinys“.

Šiandien pedagoginiai formatai (dirbtuvės, seminarai, diskusijos, mokyklos) atrodo tobula terpė akivaizdesniam įsitraukimui ir trokštamam kontaktui su meno publika. Jie puikiai funkcionuoja pačiuose įvairiausiuose kontekstuose – nuo bendruomeninių iniciatyvų iki baltos galerijos erdvės. Galiausiai, edukacija gali būti dosnus intelekto, įgūdžių, tyrimų, fizinių veiksmų šaltinis abiem pusėm; iš kitos pusės, čia dažnai neišvengiamos ir etinės problemos, priekaištai dėl išnaudojimo, autorystės dilema.

Ši paskaita apie tai,

kokius edukacinius įrankius ir formatus savo praktikoje naudoja šiuolaikiniai menininkai;

kokių bendradarbiavimo formų menininkai gali pasimokyti iš mokslo praktikų;

kokius etinius iššūkius kelia edukacijos ir meninės praktikos integravimas;

koks santykis tarp bendradarbiavimo proceso ir jo produkto;

kaip edukacija gali teikti abipusę naudą;

ir kaip edukuoti neredukuojant savo meninės praktikos ir bendradarbiavimo potencialo.

 

Lina Michelkevičė yra menotyrininkė su filologės ir semiotikės praeitimi. 2005–2009 m. buvo medijų ir aktualiosios kultūros žurnalo Balsas.cc bendradarbė. 2014 m. Vilniaus dailės akademijoje apsigynė daktaro disertaciją apie dalyvavimo aspektus šiuolaikiniame mene. Dirba Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros institute, dalyvauja tyrimų, kultūros ir leidybos projektuose. Viena ir kartu su kitais yra sudariusi leidinius Fotografijos, istorijos, žemėlapiai (2007), Kūnas: ne laiku ir be vietos (2016), Edukacija mene, menui, per meną (2017), Valstybė mene – menas valstybėje (2019), Diagraminės vaizduotės atlasas: žemėlapiai tyrimuose, mene ir edukacijoje (2019). Šiuo metu vykdo podoktorantūros stažuotę tema „Kultūros kūrėjų vaidmuo socialiniuose judėjimuose nepriklausomoje Lietuvoje“. Domisi kultūrinio ir socialinio dalyvavimo apraiškomis, pedagoginiais įrankiais mene, naujomis meno, komunikacijos ir tyrimų formomis.

Data: 2020 m. gruodžio 9 d. 18 val.

Nuoroda į renginį https://meet.google.com/usv-onzo-xdu?hs=122&authuser=1:

Renginį organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Vaizdas: Drawing Lesson. Performatyvi intervencija parodoje documenta 12, Kaselis, Vokietija, 2007. Dalyviai: Trondheimo dailės akademijos studentai ir dėstytojai, documenta 12darbuotojai ir lankytojai, du policininkai iš Kaselio policijos departamento. Nuotrauka: Urbonas Studio