Institutio Media kartu su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga ir Ideas Block pristato PARODą „HUMANS, NON HUMANS, WITH AND WITHOUT HUMANS“

2022-11-28

„Turime pradėti iš tikrųjų klausytis likusios gyvybės. Kaip tik viena melodija gyvojoje operoje, esame atsikartojantys ir pastovūs. Galime galvoti apie save kaip kūrybingus ir originalius, bet tuose talentuose esame ne vieni. Pripažįstame tai ar ne, esame tik viena orkestruotos gyvybės formos dalis. Su savo šlovinga nežmogiškąja praeitimi ir neaiškia, bet provokuojančia ateitimi, ši gyvybė, mūsų gyvybė, dabar, kaip ir buvo visada, yra įtvirtinta likusioje juslioje Žemės simfonijoje.“

Lynn Margulis

Gyvename laikotarpiu, kuris paženklintas žmogaus veiklos dominavimu Žemėje. Gamta suteikia pagrindą vystytis civilizacijai, tačiau augantis išteklių poreikis spartina ekosistemų nykimo tempus. Norint keisti visuomenės augimo kryptį, svarbu apmąstyti gamtai įtaką darančius Antropoceno amžiaus procesus bei jų priežastis, ieškoti naujų būdų suprasti, sutarti ir megzti ryšius.

Humans, non-humans, with and without humans – tai imersinė paroda apie bendrumą ir sąsajas, egzistuojančias gamtos struktūrose, apie tai, kokius santykius kuriame tarpusavyje, bei su nežmogiškosiomis gyvybės formomis ir mus supančia aplinka.

Naujoje Ideas Block erdvėje – Kompresorinėje vyksiančios parodos metu kviesime atrasti kontaktą su skirtingomis gyvybės formomis, pajusti vieniems kitus per garsą bei jo kūrybą pasitelkus analoginę elektroniką, užmegzti ir įamžinti pokalbius politikos bei aplinkosaugos temomis. Renginio atidarymo savaitgalį taip pat vyks dirbtuvės, kurios pakvies dalyvius tyrinėti genetikos sritį bei pažinti biologijos ir meno sankirtą.

Interaktyvūs kūriniai bei kitos ekspozicijos dalys visus metus buvo kuriami Alt Lab – atviroje nedisciplininėje laboratorijoje, įsikūrusioje kultūros komplekse SODAS 2123, kūrybinių dirbtuvių ciklo metu. Biologijos, tekstilės, biomeno, genetikos, inžinerijos, politinių mokslų, dizaino sričių atstovai kvietė publiką nagrinėti ir kurti tarpžmoginius ir bežmoginius įvykius. Dirbtuvių dalyviai gilinosi į žmogaus įtaką gamtai bei gamtos atsaką žmogui, apsvarstė ekologinius, socialinius, etinius žmonių ir ne-žmonių (iš anglų k. non-human) santykių klausimus.

Ekspoziciją sudaro dirbtuves pristatanti medžiaga bei Mindaugo Gapševičiaus, Jolantos Sendaitės-Paulauskienės, Lolitos Tučinskaitės, Liucijos Dervinytės, Jan Glöckner, Gabrieliaus Klemo, Gabijos Bubnytės kūriniai.

Dirbtuvių ciklą sudaro:

Tu ir aš, tau ir man su Mindaugu Gapševičiumi ir Maria Safronova Wahlström

Gamtos tinklai – siuvinėjimo sesija su Liucija Dervinyte

– Pokalbiai apie kontranaratyvus su Gabija Bubnyte

Nematomas mikroorganizmų pasaulis Vinogradskio terpėje su Kira O’Reilly

– Kombučios bakterinės celiuliozės biomedžiagos gamyba ir pritaikymas su Jolanta Sendaite-Paulauskiene

– Technodelinė meditacija su Linu Baltabarzdžiu Tamošaičiu

– Analoginės garso sintezės pradmenys ir eksperimentavimas su Gabrieliumi Klemu

Choreografija Grybams ir Bezdžionėms su Jan Glöckner (vyks lapkričio 29 d. Alt lab erdvėje)

Mikrodumbliai-mikrokosmosas su Lolita Tučinskaite (vyks gruodžio 2 d. parodos erdvėje – Kompresorinėje)

Augalų ląstelių DNR bei chlorofilų išraiška mėgintuvėlyje – Nematomi Augalų komponentai su Vincenta Mikulėnaite ir Kristina Zakutauskaite (vyks gruodžio 11 d. parodos erdvėje – Kompresorinėje)

Paroda vyks naujoje Ideas Block erdvėje – Kompresorinėje. Ideas block – tai ne pelno siekianti organizacija bei kolektyvas, suteikiantis platformą kūrybai bei idėjų, kultūros, meno vystymuisi. 2022 m. gruodžio mėnesį atidaroma nauja Ideas Block erdvė – buvusi Fizikos intituto kompresorinė. Kompresorinės tikslas – įvairi kultūrinė raiška nuo meno parodų ir rezidencijų iki muzikos, tarpdisciplininės kūrybos, edukacijų, pokalbių, seminarų, filmų, leidinių ir rankų darbo objektų.

Adresas: A. Goštauto g. 11, įėjimas iš vidinio kiemo.

Parodos atidarymo renginys vyks gruodžio 2 d. 19.00 val.

21.30 val. ohnobot muzikos selekcija (įkvėpta 00tųjų, vaporwave)

Renginys: https://www.facebook.com/events/550705550200038

Paroda veiks 2022 12 02 – 2023 01 01

Durys atviros kiekvieną gruodžio savaitgalį 11.00 – 19.00 val. (išskyrus Kalėdinį savaitgalį).

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Organizatoriai – Institutio Media kartu su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga ir Ideas Block.

Projekto koordinatorė – Kristina Zakutauskaitė.

Kuratorė – Liucija Dervinytė.

Daugiau informacijos apie renginį: https://ideas-block.com/

FB: ideasblockLT