Ekskursija su Andrėja Šaltyte po parodą „Kijevo liežuvis“

2021-12-16

Šeštadienį, gruodžio 18 d. 16 val. galerijoje „Atletika“ vyks ekskursija su menininke Andrėja Šaltyte po jos neseniai atsidariusią parodą „Kijevo liežuvis“. Kartu tą pačią dieną, gruodžio 18 d. nuo 13 iki 20 val. kultūros komplekse SODAS 2123, kuriame įsikūrusi ir galerija „Atletika“, vyks šventinis renginys-turgelis „Rasos Jumble Bazaar“ kuris pasiūlys įvairiausių šventinių patirčių lankytojams. Paroda „Kijevo liežuvis“ „Atletikoje“ veiks iki 2022 m. sausio 7 d.

Andrėjos Šaltytės projektas „Kijevo liežuvis“ – tai tęstinis menininkės atliekamas tyrimas (2018-2021), kuriuo ji siekia kino priemonėmis išskleisti kalbą ir jos socialinį vaidmenį. Tai iš atskirų galerijos erdvėje išdėstytų filmo scenų kuriama instaliacija, kurią papildo menininkės kuriamas piešinių ciklas-žodynas.

Po 2014 m. protestų Maidano aikštėje kalba Ukrainoje tapo ypatingai jautria tema. Kol ginčai dėl pasaulietiškai vadinamo kalbos įstatymo 2019 metais skleidėsi Ukrainos Parlamente, kūrėja intensyviai ieškojo kontakto ir santykio su Ukrainos piliečiais ir jų socialinėmis aplinkomis. Menininkė telkė dėmesį į kasdieniškas situacijas, kuriose žmonės operuoja ir apsikeičia kalba, kuomet kalba išryškėja kaip intymi apeiga ir nepasiduoda išoriniams politiniams procesams.

Savo su kinu susijusioje praktikoje Šaltytė kuria rakursus, kuriuose veikėjai elgiasi performatyviai. Menininkė laikosi nuostatos, jog tik pateikiant kalbą kitu kampu galima keisti išankstines nuostatas ir laisvinti nusistovėjusias socialinių erdvių ribas. Ji pasitelkia kiną kaip įrankį, vizualizuodama intymiosios ir viešosios kalbos konfliktą. Siekis laisvai reikšti savo mintis ir įgyta savicenzūra čia bando susitarti, o religija ir pasaulietinė kultūra susiduria ir garsiai prieštarauja viena kitai.

Andrėja Šaltytė (g. 1988, Vilniuje) gyvena ir kuria Leipcige. Studijavo tapybą Vilniaus dailės akademijoje, vėliau – Leipzigo vizualiųjų menų akademijoje, kur specializavosi video ir filmo srityje. Surengė solo parodą MdbK vizualiųjų menų muziejuje Leipzige (2019), pristatė kūrybą festivalyje Cinema Camp „Imperfect cinema“ (2018). 2021 m. apdovanota federaliniu Vokietijos prizu meno studentams, dalyvavo prizo laimėtojus pristatančioje parodoje federalinėje meno galerijoje Bonoje.

 

Režisierė: Andrėja Šaltytė

Korežisierius: Leo Tax

Operatoriai: Andrėja Šaltytė, Leo Tax, Yarema Malashuk

Pagrindinis garso operatorius: Vitalij Garkavij

Muzika: Aleksej Shmurak

 

Ekskursija su menininke gruodžio 18 d. 16 val., dalyvavimas su galimybių pasu ir registracija: https://forms.gle/ZbV8zgmBLo6j7P177

Paroda veikia 2021/12/09 – 2022/01/07 trečiadieniais – penktadieniais 16:00-19:00 (išskyrus gruodžio 24 ir sausio 31 d.)
Galerija „Atletika“, Vitebsko g. 21, Vilnius.

Organizatorius: Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.

LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Kūrinių sukūrimą parėmė Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Akademie der Künste, Lietuvos kultūros taryba.

Pagrindinis informacinis partneris: 15min.lt.

www.atletikaprojects.lt

Nuoroda į šventinį turgelį https://www.facebook.com/events/628715515211363